Chojniczanka - Dostawca Gazu i Paliw Romgaz

Case study - Chojniczanka

Wróć do listy

Jak oszczędzić na kosztach stałych przy okazjonalnym ogrzewaniu?

Lwią częścią opłat, związanych z gazem ziemnym, są koszty stałe. Kiedy firma funkcjonuje non stop, rozkładają się one na 365 dni w roku. Gdy jednak obiekt używany jest w pojedyncze dni w miesiącu czy przez kilkanaście tygodni w roku, płaci się je również przy przestojach, przez co jednostkowe zużycie staje się niezwykle drogie. Przy postawieniu na propanu, koszty stałe niemal nie występują – to więc doskonałe rozwiązanie na przykład dla stadionów!

Kilka słów o kliencie

W położonym na Pomorzu mieście Chojnice prężnie działa piłkarski klub MKS Chojniczanka. Jego zawodnicy od kilku lat odnoszą coraz bardziej spektakularne sukcesy, przez co miasto chętnie inwestuje w rozwój drużyny i obiektów z nią związanych.

Najważniejszym miejscem w życiu piłkarzy i kibiców jest oczywiście świetnie wyposażony, odnowiony miejski stadion.

Chojniczanka Romgaz

Problem do rozwiązania

Kilka lat temu burmistrz miasta Chojnice zainwestował w instalację, podgrzewającą murawę chojnickiego stadionu w miesiącach zimowych. Mimo poniesionych kosztów, nie została ona jednak podłączona. Okazało się bowiem, że same koszty stałe, związane z przyłączeniem gazu ziemnego wyniosą około 100 000 zł miesięcznie – i to przez cały rok, czyli również wtedy, gdy obiekt nie będzie używany. Miasta, jako dysponenta obiektu, nie było na to stać, a jego włodarze wciąż mierzyli się z krytyką ze strony mieszkańców, związaną z niedokończoną inwestycją.

Istotny jest również fakt, że potrzebna moc przez 95% czasu wynosi około 220 kW. Jednak w momentach szczytowych, np. by ją uruchomić, potrzeba nawet 980 kW, przez co odpadało wiele innych sposobów dostarczenia energii. Wtedy do gry wszedł sponsor Chojniczanki – Romgaz – z rozwiązaniem idealnie skrojonym pod stadiony.

Propozycja oszczędnego rozwiązania

W Romgaz przygotowaliśmy dla miasta ofertę na ogrzewanie gazem LPG. Taka inwestycja rozwiązywała kilka problemów na raz:

 • Energia pochodząca z LPG może dawać dużą moc rozruchową, stabilizując się później na dużo niższym poziomie;

 • Za propan płaci się tyle, ile się go faktycznie zużywa – przez pozostały czas może być magazynowany w zbiorniku, któremu nie szkodzą ani niska temperatura, ani czas,

 • Jedynym – jednak niewielkim – kosztem stałym jest funkcjonowanie parownika, podgrzewającego czynnik stały.

Podczas przygotowywania dokumentacji projektowej i oględzin pojawiły się kolejne kwestie. Pierwsza z nich to fakt, że stadion miejski stoi na terenie podmokłym – w związku z tym wszelkie wibracje, nacisk urządzeń i zachowanie się materiałów w czasie muszą być wzięte po uwagę. Ponadto stadion pobiera ciepłą wodę z ciepłowni, a włodarze chcieli zachować możliwość bezkosztowego, elastycznego powrotu do węzła cieplnego.

Realizacja oferty

Mając na uwadze wszelkie kwestie związane z projektem, podpowiedzieliśmy miastu postawienie na innowacyjne rozwiązanie – kocioł Unical Modulex EXT. Dzięki jego sprawnemu funkcjonowaniu i możliwości przyłączenia go do 2 źródeł ciepła, miasto zachowuje pełną elastyczność. Nie potrzebuje on też żadnych zabezpieczeń, kontenerów, jest wodo- i mrozoodporny, przez co sam budynek stadionu nie został obciążony, a problem podmokłego gruntu został rozwiązany.

Wybudowaliśmy również naziemny zbiornik LPG o rzadko spotykanej pojemności 10 000 litrów. Każdy mecz, odbywający się w chłodniejsze miesiące, jest zabezpieczony odpowiednią ilością propanu, potrzebnego do podgrzania murawy.

Sukces na chojnickim stadionie

Realizując inwestycję zgodnie z sugestiami Romgaz, samorządowcy wywiązali się z obietnicy danej piłkarzom i kibicom. Podgrzewana murawa funkcjonuje bez zarzutu. Miasto zaś na przejściu na LPG oszczędza 300 000 zł rocznie, mając możliwość przechodzenia na inne typy ogrzewania, w zależności od potrzeb i wymagań budżetu.

 • Moc kotła: 1000 kW
 • Zero kosztów stałych

Było:

 • Zużyta energia: 623 MW/H

 • Koszt ogrzewania: 747 600 zł/rok netto

 • Opłaty stałe: 240 000 zł/rok netto

 • Razem: 987 600 zł/rok netto

Z Romgaz:

 • Zużyta energia: 623 MW/H

 • Koszt ogrzewania: 171 325 zł/rok netto

 • Opłaty stałe: 6000 zł/rok netto

 • Razem: 177 325 zł/rok netto

Wnioski:

 • Pozostając przy koncepcji budowy węzła ciepłowniczego Starostwo traciłoby rocznie prawie 800 000 zł/rok netto

 • W przyszłości będzie możliwość łatwej zmiany źródeł ciepła (nawet na GZ)

 • W przypadku spadku klubu do niższej ligi, lub warunków pogodowych ogrzewania murawy, instalacja generuje zaledwie 6000 zł kosztów rocznie.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja
(59) 833 10 27