Pompa ciepła, czy gaz? - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
08.05.2022

Pompa ciepła, czy gaz?

Pompa ciepła, czy gaz?

Każda osoba decydująca się na budowę domu musi dokonywać masę  skomplikowanych wyborów. Wiele decyzji musi zostać podjętych już na etapie projektowym, by nie generować dodatkowych kosztów i problemów na zaawansowanym etapie prac. Pustaki czy bloczki, domy prefabrykowane czy budowa od zera, pompa ciepła czy gaz. To dosłownie wierzchołek budowlanej góry lodowej. W tym tekście wskażemy najważniejsze różnice, które pomogą Ci w wyborze systemu grzewczego w Twoim domu. Pompa ciepła a gaz grzewczy – co wybrać i dlaczego? Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jakość powietrza którym oddychamy. W wielu miejscach jest ona na niskim poziomie przez stosowanie przestarzałych metod ogrzewania, tak zwanych kopciuchów.

Źródło ciepła w domu – na co zwrócić uwagę?

Czynników, które mogą mieć wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji jest bardzo dużo. System ogrzewania budynku powinien być uzależniony od przewidywanego metrażu, dostępności danego rodzaju paliwa, opłacalności całej inwestycji, kosztów stałych ogrzewania, bezpieczeństwa oraz wygody w codziennym użytkowaniu. Wymaga to dokonania wstępnych kalkulacji i prognozy tego, ile ciepła będzie konieczne do ogrzania całego budynku zgodnie z zapotrzebowaniem. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań należy wymienić kocioł kondensacyjny oraz pompę ciepła. Gaz stanowi popularne rozwiązanie ze względu na jego dostępność, przyzwoite koszty stałe oraz wydajność. Dotyczy to zarówno ogrzewania całych budynków, czy chociażby zewnętrznych ogródków gdzie coraz częściej stosuje się koksowniki oparte o butle gazowe. Dlaczego? Bo takie rozwiązanie jest proste i tanie. Ważną rolę odgrywa także energooszczędność budynku – pragmatyczny projekt oraz grube ocieplenie. Skupmy się na dwóch ekologicznych systemach grzewczych: co będzie lepsze dla domu jednorodzinnego – powietrzna pompa ciepła czy gaz?

Pompa ciepła vs gaz

Gaz stanowi jeden z fundamentów światowej gospodarki. Wykorzystuje się go w przemyśle, motoryzacji, budowlance oraz gastronomii. Autogaz to idealny przykład tego, że gaz stanowi tanią alternatywę względem innych paliw. Pompa ciepła jest bezobsługowym urządzeniem grzewczym, który odbiera ciepło z dolnego źródła i przepompowuje je do instalacji grzewczej budynku. Opiera się to na podstawach termodynamiki i właściwościach gazów, które sprężają się przy wzroście temperatury. Pompy ciepła występują w dwóch wersjach:

  • pompy gruntowe pobierają ciepło z cieczy położonej głęboko pod ziemią (90-120 metrów),
  • pompy powietrzne opierają się na temperaturze powietrza, które jest bardzo zmienne i niestabilne.

Pompy gruntowe wymagają specjalistycznych odwiertów, natomiast przy niskiej temperaturze sprawność powietrznej pompy ciepła znacznie spada. Co będzie zatem lepszym rozwiązaniem – pompa ciepła czy gaz? Zaletą powietrznych pomp jest prosty montaż. Jest to jednak słaby argument w porównaniu z korzyściami jakie niesie za sobą korzystanie z gazu. Nasza hurtownia paliw od wielu lat zapewnia gaz do przedsiębiorców, instytucji oraz mieszkańców. Wielokrotnie przekonywaliśmy się na własne oczy jak w praktyce sprawdza się pompa ciepła czy gaz. Piece gazowe są całkowicie bezobsługowe. Stosuje się je od wielu lat, dzięki czemu stanowią najbardziej  sprawdzoną metodę grzewczą. Reguła działania pieca jest banalnie prosta – ciepło powstaje poprzez spalanie gazu. Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie spośród bohaterów tego tekstu. Jednak nie ma nic za darmo, zarówno pompa ciepła czy gaz wymagają pewnych nakładów finansowych.

Pompa ciepła a gaz – twój wybór

Bez względu na to jaką decyzję podejmiesz, ważne by była to decyzja świadoma. Zapoznaj się z pozostałymi tekstami na naszej stronie, przeanalizuj koszty inwestycji w konkretny system ogrzewania, sprawdź plusy i minusy poszczególnych rozwiązań. Zapytaj o aktualne ceny w punktach oferujących sprzedaż paliw. Piec gazowy czy pompa ciepła mają swoje indywidualne cechy i zalety. Łączy je bezobsługowość, co przekłada się na późniejszy komfort użytkowania w życiu codziennym. Chociaż osoby z przyłączem do sieci gazowej mają uproszczony proces decyzyjny.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27