Ogrzewanie gazowe wody latem - czy to się opłaca? - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
30.06.2023

Ogrzewanie gazowe wody latem – czy to się opłaca?

Ogrzewanie gazowe wody latem

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę w domach jednorodzinnych i firmach znacznie spada po sezonie grzewczym. Utrzymująca się wysoka temperatura zewnętrzna sprawia, że woda podgrzewana jest głównie do celów użytkowych, takich jak prysznic czy mycie rąk. W tym artykule przyjrzymy się na czym polega ogrzewanie gazowe wody latem i czy jest to rozwiązanie opłacalne. 

Gazowe podgrzewanie wody w domu – wprowadzenie 

Ogrzewanie gazowe dla domu to wygodne i efektywne rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury wody przez cały rok. To, co przemawia na jego korzyść to:

  • Wygoda użytkowania
  • Stabilność dostaw
  • Możliwość dokładnej kontroli temperatury wody
  • Bezpieczeństwo użytkowania
  • Ograniczenie emisji szkodliwych substancji 

Pamiętaj jednak, że wydajność i opłacalność instalacji gazowej uzależniona jest od jej specyfikacji i wykonania. Wiele urządzeń posiada także rozbudowy system konfiguracji, pozwalający dostosować pracę kotła do naszch indywidualnych potrzeb w czasie rzeczywistym.  

Czy ogrzewanie gazowe wody latem ma sens?

Latem, kiedy temperatury rosną, zaczynamy zastanawiać się, jak zmniejszyć koszty związane z podgrzewaniem wody w domu. Wiele zależy od tego, jakim urządzeniem dysponujemy. Jednofunkcyjne kotły gazowe są wykorzystywane głównie do zasilania centralnego ogrzewania. Jeżeli rozbudujemy nasze urządzenie o zewnętrzny zasobnik i podgrzewacz wody użytkowej, wówczas będziemy w stanie zgromadzić ciepłą wodę w ilości wystarczającej na potrzeby codziennej higieny i egzystencji.  

Grzanie wody latem a kocioł dwufunkcyjny 

Ogrzewanie gazowe może zostać oparte również o kocioł dwufunkcyjny, który (jak sama nazwa wskazuje) poza zasilaniem instalacji c.o. umożliwia przepływowe ogrzewanie wody użytkowej. Co do zasady, dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny znacznie obniża koszty codziennego podgrzewania wody. Nie posiada on zbiornika na wodę, co ogranicza straty cieplne. Idzie to w parze z wysokim komfortem użytkowania, bowiem mamy dostęp do ciepłej wody od razu, gdy tylko jej potrzebujemy. Kluczem do osiągnięcia optymalnych rezultatów, takich jak najtańsze ogrzewanie wody użytkowej, jest dobór odpowiedniego urządzenia do naszych wymagań. Istotne znaczenie ma również zakup wysokiej jakości gazu ze sprawdzonych miejsc, takich jak dostawca gazu i paliw RomGaz.

Podgrzewanie wody w firmie – sezon wakacyjny

Sezon letni bardzo często pokrywa się z okresem urlopowym w firmie. Pracownicy będący na urlopach nie generują kosztów związanych z ciepłą wodą użytkową. Odchodzą także koszty centralnego ogrzewania, takiego jak ogrzewanie gazowe dla firm. Instalacje gazowe stanowią jeden z fundamentów prowadzenia działalności, oferując wygodę eksploatacji, stabilne koszty i niezależność. Kotły na paliwa stałe wymagają czyszczenia, codziennego przygotowywania opału i wynoszenia popiołu. Postawienie na gazowy kocioł kondensacyjny lub przepływowy podgrzewacz powietrza to inwestycja w komfort i niższe koszty eksploatacji. 

Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej – czy ogrzewanie gazowe wody jest opłacalne?

Wśród wielu osób istnieje błędne przekonanie, że ogrzewanie gazowe wody jest rozwiązaniem drogim. Jednak liczby mówią same za siebie. Grzanie wody przy użyciu wydajnego gazu grzewczego jest skuteczne i oszczędne. Jest to odczuwalne zwłaszcza latem, kiedy zapotrzebowanie na ciepłą wodę maleje. Posiadanie własnego zbiornika na gaz grzewczy sprawia, że jesteśmy niezależni energetycznie. Co więcej, mamy pełną kontrolę nad kosztami związanymi z ogrzewaniem wody – bowiem są one uzależnione od naszych indywidualnych zamówień. Jeśli chodzi o ogrzewanie wody gazem, koszty są stałe i przewidywalne. Ceny gazu, w porównaniu do innych paliw, są stałe. Chociaż zdarzają się sezonowe obniżki, co możesz wykorzystać na własną korzyść. 

Podgrzewanie wody w domu – popularne rozwiązania

Istnieje kilka dostępnych rozwiązań w zakresie podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Bardzo często można zauważyć prostą zależność, iż niska cena zakupu urządzenia wiąże się z wyższymi kosztami użytkowania. Dla przykładu, grzałka elektryczna jest bardzo tania w zakupie. Po uwzględnieniu kosztów energii elektrycznej okazuje się jednak, iż podgrzewanie wody w domu przy użyciu takiego urządzenia generuje wysokie koszty. Jest to średnio 2500 zł rocznie, przy założeniu ceny energii elektrycznej na poziomie 0,85 zł/kWh i konieczności podgrzania 200 litrów każdego dnia

Ogrzewanie wody gazem – koszty 

Biorąc pod uwagę aktualne ceny rynkowe gazu grzewczego i użycie nowoczesnego kotła kondensacyjnego, koszty ogrzewania wody gazem są ok. 2,5 razy niższe niżeli w przypadku grzałki elektrycznej. Przy podobnym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową, jak w poprzednim przykładzie, nasze roczne rachunki powinny zmieścić się w granicach 1000 zł. A jak ogrzewanie gazowe wody wypada na tle kotłów tradycyjnych? 

Powolny koniec tradycyjnych kotłów

Aktualna sytuacja rynkowa oraz uwarunkowania prawne sprawiają, że kotły tradycyjne w niedalekiej przyszłości odejdą w zapomnienie. Są one bowiem szkodliwe dla środowiska naturalnego i przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza którym oddychamy. Co więcej, rozpalanie pieca przy 30-stopniowych upałach jest męczące i mało wydajne. Część ciepła przekazywana jest bowiem do naszego domu, bądź firmy – co prowadzi do zwiększenia temperatury w okresie, gdy poszukujemy ochłodzenia. 

Postaw na ogrzewanie gazowe wody! 

Bez względu na to, czy interesuje cię przygotowanie ciepłej wody użytkowej w domu, czy w firmie, z pewnością zależy ci na wybraniu najbardziej opłacalnego rozwiązania. Technologia grzewcza powinna być dostosowana do twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Pamiętaj jednak, że gaz dla biznesu i gospodarki jest tym, czym woda i powietrze dla człowieka. Ogrzewanie wody gazem oznacza niższe koszty i wysoki komfort użytkowania. Czy jesteś gotowy na zmiany? 

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27