Jakość paliw na polskich stacjach - od czego zależy żywotność Twojego silnika w samochodzie - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
31.07.2023

Jakość paliw na polskich stacjach – od czego zależy żywotność Twojego silnika w samochodzie

Jakość paliw na polskich stacjach benzynowych

Polacy przy zakupie paliwa kierują się głównie ceną oraz zaufaniem do marki. Tankujemy nasze samochody tam, gdzie jest najtaniej. Gdy nie mamy większego pola do wyboru, staramy się wybrać stacje sieci, którą znamy i kojarzymy. Jakość odchodzi na drugi plan, ponieważ wychodzimy z błędnego założenia, że każda stacja oferuje paliwa przetestowane i najwyższej jakości. Życie to jednak nie bajka! W tym artkule weźmiemy na świecznik jakość paliw w Polsce oraz zdradzimy, jakie skutki dla Twojego samochodu niesie z sobą uzupełnienie zbiornika wadliwym paliwem.

Co wpływa na jakość paliw?

Nim paliwo powędruje z dystrybutorów stacji wprost do twojego baku, musi pokonać dość długą drogę. Zaczynając od procesów rafineryjnych, przez późniejszy transport, kończąc na wyładunek w zbiornikach stacji. Na każdym z tych etapów może dojść do niedopatrzeń, które wpływają na ostateczną jakość paliwa. Dlatego wśród głównych czynników, mających wpływ na jakość paliwa na stacjach wymienia się: 

  • procedury rafinacji, 
  • skład chemiczny (stopień zanieczyszczenia), 
  • dodatki i składniki paliwa,
  • warunki przechowywania i transportu. 

Do zanieczyszczenia paliwa dochodzi zazwyczaj w drodze kontaminacji, czyli połączenia paliwa z wodą lub innymi zanieczyszczeniami w trakcie dystrybucji, bądź magazynowania. Zbiorniki stacji paliw znajdują się zwykle pod ziemią, co znacznie utrudnia możliwości ich czyszczenia. Jednak to właśnie zaniedbane zbiorniki są jednym z głównych powodów nieumyślnego pogarszania jakości paliwa. Polecamy stacje Romgaz, gdzie zbiorniki na paliwo pozostają pod ścisłą kontrolą. 

Po czym rozpoznać ,,chrzczone paliwo”?

Nielegalna praktyka mieszania paliw wysokiej jakości z tańszymi substytutami nosi potoczną nazwę ,,chrzczenia paliwa”. Coroczne kontrole UOKiK wykazują, że w Polsce nadal mamy problem z tym procederem. Co prawda dotyczy to marginalnej liczby stacji, jednak urząd nie jest w stanie skontrolować wszystkich stacji paliw w Polsce. Rozpoznanie chrzczonego paliwa może być trudne dla zwykłego kierowcy. Istnieją jednak pewne przesłanki, które powinny wzbudzić waszą czujność. Najważniejsze z nich to zmniejszona wydajność samochodu, nieprawidłowości w działaniu silnika, a nawet problemy z uruchomieniem samochodu. Jeżeli zauważysz takie objawy w niewielkim odstępie czasu od tankowania to w twojej głowie powinna zapalić się żarówka ostrzegawcza. Będzie to szczególnie odczuwalne po zatankowaniu baku, w którym znajdowała się niewielka ilość paliwa. 

Dobra jakość paliw na stacjach to klucz do długowieczności silnika

Serce twojego samochodu, czyli silnik, zasługuje na paliwo najwyższej jakości. Zanieczyszczona benzyna może nie tylko ograniczyć żywotność silnika ale wpływać również na ogólną wydajność i sprawność samochodu. Wśród popularnych problemów, które wynikają z niskiej jakości paliw należy wymienić:  

  • blokowanie filtrów paliwa, prowadzące do konieczności częstych wymian; 
  • mniejsza sprawność pompy paliwa; 
  • uszkodzenie silnika i jego osprzętu; 
  • niekontrolowany zapłon silnika; 
  • uszkodzenie świec zapłonowych, tłoków, wtryskiwaczy; 
  • zwiększona emisja szkodliwych substancji do atmosfery. 

Jest to tak naprawdę jedynie wierzchołek góry lodowej. Większość zanieczyszczeń jest zatrzymywana przez filtr paliwa w aucie. Jednak zaniedbany filtr nie spełnia swojej roli, przez co do silnika mogą trafić różnego rodzaju opiłki i brud. A to już krótka droga do kapitalnego remontu silnika. 

Najlepsza jakość paliwa w Polsce: rola UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw na polskim rynku. Kontrole w zakresie jakości paliw prowadzi Inspekcja Handlowa. System monitorowania i kontrolowania jakości paliw został utworzony w 2004 roku w ramach spełnienia przez Polskę warunków akcesyjnych członkostwa w Unii Europejskiej.

Proces kontroli jakości paliw przez UOKiK jest szczegółowy i wszechstronny. Obejmuje kontrolę wszystkich etapów łańcucha dystrybucji paliw – od producentów, przez magazynowanie i transport, aż po stacje paliw. Sprawdzany jest praktycznie każdy dostawca gazu i paliw. Kontrolowane są również różne rodzaje paliw, w tym benzyna, olej napędowy, biopaliwa ciekłe, gaz skroplony (LPG), sprężony gaz ziemny (CNG) i lekki olej opałowy. Wszystkie badania są przeprowadzane przez laboratoria zatwierdzone przez Polskie Centrum Akredytacji. Dla przykładu, w 2022 roku 1,34% skontrolowanych próbek nie spełniało wyznaczonych norm. W 2018 roku było to aż 6,35%, więc możemy obserwować zwrot w dobrym kierunku. 

UOKiK kontrola jakości paliw – jakie kary?

Manipulowanie jakością paliw jest poważnym przestępstwem, które niesie za sobą surowe konsekwencje. W zależności od skali przestępstwa, kary mogą sięgać od 50 tys. do 1 mln zł grzywny, a nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku mniejszych wykroczeń, kary wynoszą od 10 tys. do 25 tys. zł, natomiast za działania nieumyślne grzywna może wynosić od 500 do 5 tys. zł. Przez nieumyślne działania można rozumieć zaniedbania w zakresie czyszczenia zbiorników i dystrybutorów na stacjach. 

Jak rozpoznać stacje oferujące najlepszą jakość paliwa?

Wybór odpowiedniej stacji paliw jest kluczem do zachowania żywotności silnika i optymalnej wydajności samochodu. Zwracaj uwagę na renomowane marki, które mają dobrą reputację w branży. Kluczowe znaczenie mogą odegrać także opinie innych kierowców, publikowane recenzje oraz wyniki regularnie przeprowadzanych kontroli jakości paliw. Na stronie UOKiK znajduje się mapa stacji, które przeszły kontrole wraz z odpowiednimi wynikami. A jak wypada jakość paliwa na stacjach w twoim mieście? Pamiętaj, że najlepsze ceny i najwyższą jakość gwarantuje hurtownia paliw, taka jak RomGaz. 

Podsumowanie: jakość paliw w Polsce

Jakość paliwa na stacjach to jeden z kluczowych czynników wpływających na długowieczność i wydajność Twojego samochodu. Inwestycja w paliwo dobrej jakości to inwestycja w bezpieczeństwo, oszczędność oraz optymalny komfort jazdy. Mamy nadzieję, że po tym artykule zwrócisz większą uwagę na stacje paliw na których tankujesz swój samochód. Raporty i mapy prezentowane przez UOKiK stanowią idealne źródło informacji w tym zakresie. 

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27