Koszt przyłącza gazowego do domu - od czego zależy cena podłączenia gazu do skrzynki? - Blog RomGaz
Aktualności
Wróć do listy
27.02.2023

Koszt przyłącza gazowego do domu – od czego zależy cena podłączenia gazu do skrzynki?

Koszt przyłącza gazowego do domu

Koszt przyłącza gazu do domu jest uzależniony od kilku czynników. W jakich sytuacjach bardziej opłacalne jest postawienie na gaz płynny i własny zbiornik? Ile kosztuje przyłącze gazu od skrzynki do domu? Odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne informacje dotyczące przyłącza gazowego znajdziecie w poniższym artykule. Pytania w tym zakresie można kierować także do niektórych punktów oferujących sprzedaż paliw

Co to jest przyłącze gazowe? 

Poprzez przyłącze gazowe należy rozumieć instalację, która jest niezbędna do podłączenia domu do sieci gazowej. By przedsięwzięcie było możliwe do zrealizowania, konieczne jest dopełnienie formalności u rejonowego Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz przygotowanie odpowiedniego budżetu na poczet planowanej inwestycji. Warto zainteresować się tą kwestią jeszcze na etapie budowy, bowiem cały proces podłączania gazu do domu trwa zwykle około pół roku. W pierwszej kolejności powinny rozważyć to osoby planujące ogrzewanie gazowe dla domu, które muszą dokonać wyboru pomiędzy przyłączem gazowym a zbiornikiem na gaz płynny. Przybliżona kalkulacja kosztów jest dość prosta – wystarczy zwrócić się z prośbą o wycenę do właściwych podmiotów. Pamiętaj jednak, że prace ziemne nie mogą być wykonywane w trakcie mrozów. Dlatego kluczowe jest złożenie właściwego wniosku z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Ile kosztuje podłączenie gazu i kto o tym decyduje?

Koszt przyłącza gazu uzależniony jest od dostawcy gazu (OSD), który działa w danej lokalizacji. Zazwyczaj wybór jest mocno ograniczony i sprowadza się do jednego, góra dwóch dostawców. Jeżeli interesuje nas gaz grzewczy w formie skroplonej, wówczas możemy liczyć się z większą różnorodnością dostawców. 

Podłączenie gazu do domu – formalności

Zastanawiasz się od czego zacząć? Proces budowy domu wiąże się zazwyczaj z masą stresu i decyzji, które należy podjąć. Łatwo o błędy, które mogą skutkować dalszymi opóźnieniami w ukończeniu planowanych prac. Zanim przejdziemy do tego ile kosztuje założenie gazu, skupimy się na kolejnych krokach, które należy wykonać by ogrzewanie gazowe w Szczecinku stało się faktem. 

  1. Przygotowanie projektu instalacji gazowej przez uprawnionego projektanta. 
  2. Przygotowanie planu zabudowy wraz ze szkicem sytuacyjnym, określającym zlokalizowanie obiektu względem sieci gazowej. 
  3. Złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do operatora sieci dystrybucyjnej. 

Warto uzupełnić je również o pełnomocnictwo do reprezentowania nas w postępowaniu administracyjnym. 

  • Wydanie przez dystrybutora warunków przyłączenia do sieci gazowej. 
  • Zawarcie umowy na wykonanie podłączenia gazu.

Dopiero w tym momencie otrzymujemy kosztorys przyłączenia do sieci, chociaż oczywiście szacunkowych kalkulacji można dokonać jeszcze wcześniej. 

  • Podpisanie umowy o dostarczanie paliwa gazowego
  • Budowa wewnętrznej instalacji zgodnej z projektem. 
  • Zgłoszenie gotowości instalacji gazowej do napełnienia po zatwierdzeniu przez instalatora, kierownika  budowy oraz kominiarza. 
  • Uruchomienie dostarczania gazu. 

Po ukończeniu wszystkich punktów, upragnione ogrzewanie gazowe Bytów staje się faktem!

Koszt przyłącza gazu – od czego zależy? 

  • Odległość domu od gazociągu. 
  • Moc przyłączeniowa. 
  • Cena projektu przyłącza gazowego. 
  • Montaż szafki gazowej. 
  • Cena przyłącza o długości 15 metrów. 
  • Cena każdego kolejnego metra przyłączenia. 
  • Wynagrodzenie instalatora i kominiarza. 

Jak widać ogrzewanie gazowe Miastko może wiązać się z różnymi kosztami, uzależnionymi od naszych zdolności negocjacyjnych oraz umiejętności wyszukiwania najbardziej korzystnych ofert. Niestety bardzo często niska cena idzie w parze z niską jakością i potencjalnymi problemami, które mogą generować kolejne wydatki. Po wyczerpaniu tematyki formalnej możemy przejść do podsumowania naszych rozważań, czyli tego ile kosztuje przyłącze gazu od skrzynki do domu. 

Ile kosztuje przyłącze gazu? 

Najbardziej kluczowe znaczenie dla tego, ile kosztuje założenie gazu ma odległość budynku od gazociągu. W przypadku domów jednorodzinnych i małych firm, przyłącze gazu o mocy do 10 m3/h i długości do 15 metrów wiąże się z wydatkiem rzędu 3500 zł. Wskazuje na to między innymi taryfa nr 10 Polskiej Spółki Gazownictwa. Za każdy kolejny metr przyjdzie nam zapłacić ok. 150 zł. Należy jednak zaznaczyć, że koszt przyłącza gazu może być inny w różnych rejonach Polski. Warto również rozważyć ogrzewanie gazowe Biały-Bór przy użyciu LPG. Dobrą informacją w całej lawinie kosztów przyłączeniowych jest darmowe założenie licznika gazu.  

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27