Jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym by jednocześnie było ciepło i oszczędnie? - Blog RomGaz
Aktualności
Wróć do listy
25.01.2023

Jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym by jednocześnie było ciepło i oszczędnie?

Jak ustawić temperaturę na piecu?

Zastanawiasz się jaka temperatura na piecu gazowym powinna być ustawiona domyślnie by zapewnić optymalny stosunek komfortu do wydatków? Tak się składa, że właściwe ustawienie kotła może przynieść realne oszczędności, bez negatywnego wpływu na komfort życia codziennego. Co więcej, korzyści finansowe są na wyciągnięcie ręki, bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac termoizolacyjnych. Z tego artykułu dowiesz się jaka powinna być optymalna temperatura na piecu gazowym – zarówno tradycyjnym, jak i kondensacyjnym. Może zaciekawić cię również ogrzewanie gazowe w Szczecinku.

Prawidłowe ustawienie pieca gazowego – znaczenie 

By urządzenie grzewcze działało prawidłowo musi być ono wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem i zaleceniami producenta. Na pierwszy rzut oka to sformułowanie może wydawać się oczywiste. Jednak praktyka i mnogość codziennych sytuacji z którymi do czynienia mają instalatorzy i serwisanci pokazują, że blisko połowa awarii pieców gazowych wynika z niewłaściwej eksploatacjiOgrzewanie gazowe dla domu to rozwiązanie bardzo komfortowe, ponieważ po jednorazowej konfiguracji kotła nie wymaga on dodatkowej ingerencji w jego pracę. Ważne jednak by ustawienia były dostosowane do naszych konkretnych potrzeb, dlatego tak duże znaczenie ma optymalna temperatura na piecu gazowym.

Ogrzewanie gazowe: temperatura na piecu – zalecenia

 • Właściwa konfiguracja pieca zapobiega marnotrawieniu energii cieplnej. 
 • Moc pieca musi być dostosowana do zapotrzebowania konkretnego budynku. 
 • Optymalna temperatura na piecu gazowym to kompromis pomiędzy komfortem a oszczędnością. 
 • Zaopatruj się w gaz jedynie w sprawdzonych punktach oferujących sprzedaż paliw
 • Ustawienia kotła powinny być dostosowane do czynników pogodowych i stanu budynku – im niższa temperatura zewnętrzna i gorsza termoizolacja budynku, tym wyższa temperatura na piecu.
 • Kotły kondensacyjne są bardziej wydajne i ekonomiczne. 

Optymalna temperatura na piecu gazowym zależy od kotła

Wysokiej jakości gaz grzewczy może współpracować z każdym rodzajem kotła gazowego. Najpopularniejsze z nich to kotły tradycyjne oraz piece kondensacyjne. Oba rodzaje można podzielić dalej na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Kotły jednofunkcyjne skupiają się na zasilaniu instalacji centralnego ogrzewania, podczas gdy piece dwufunkcyjne muszą jeszcze sprostać zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową. Różnorodny zakres pieców gazowych sprawia, że optymalna temperatura na piecu gazowym oscyluje w szerokim przedziale od 30 do 70° Celsjusza. Przy czym obok rodzaju kotła należy wziąć również pod uwagę warunki pogodowe i inne czynniki zewnętrzne. 

Jaka temperatura wody w piecu gazowym z kotłem kondensacyjnym?

Gazowy kocioł kondensacyjny oferuje największą sprawność przy stosunkowo niskiej temperaturze wody grzewczej, oscylującej na poziomie od 30 do 50°C. Nie można jednak traktować tego przedziału jako niezaprzeczalnej prawdy. Optymalna temperatura na piecu gazowym będzie uzależniona od rodzaju instalacji, termoizolacji budynku, parametrów kotła i czynników pogodowych. Zapamiętaj jednak, że niska temperatura zasilania w kotle kondensacyjnym oznacza mniejsze zużycie gazu i płynniejsze działanie urządzenia. Niskotemperaturowa kultura pracy sprawia, że ogrzewanie gazowe Bytów współpracujące z podłogówką jest ekonomiczne i wydajne!

Jaka temperatura na piecu gazowym przy kotle tradycyjnym? 

Optymalna temperatura na piecu gazowym współpracującym z kotłem tradycyjnym powinna być ściśle skorelowana z temperaturą zewnętrzną. Przy bardzo chłodnej zimie temperatura wody w tradycyjnym piecu gazowym może oscylować nawet na pułapie 70°C. Obniżenie temperatury powinno być wprost proporcjonalne do wzrostu temperatury zewnętrznej. Przykładowe wartości są następujące: 

 • 65-70°C na piecu przy -20°C temperatury zewnętrznej, 
 • 55-60°C na piecu przy -16°C temperatury zewnętrznej, 
 • 40-50°C na piecu przy pozostałych temperaturach ujemnych.

Są to oczywiście wartości przybliżone. Ogrzewanie gazowe Miastko powinno być dostosowane indywidualnie do naszego budynku oraz specyfiki całej instalacji. Przy starym budownictwie i słabej izolacji może pojawić się konieczność wymiany pieca na urządzenie o większej mocy. 

Optymalna temperatura na piecu gazowym – porady praktyczne 

 • Zbyt niska temperatura na piecu może skutkować zmniejszeniem żywotności urządzenia. 
 • Wysokiej jakości sterownik potrafi ustalić automatycznie jaka temperatura na piecu gazowym będzie odpowiednia w danym momencie. 
 • Zbyt wysoka temperatura (powyżej 57°C) uniemożliwia proces kondensacji gazu w kotłach kondensacyjnych. 
 • Optymalna temperatura na piecu gazowym w sezonie grzewczym wymaga odpowiedniej regulacji i dostosowywania ustawień do czynników zewnętrznych i pogodowych.
 • To jaka temperatura na piecu gazowym zostanie ustawiona ma realne przełożenie na wysokość rachunków za ogrzewanie gazowe Biały Bór
 • Wartości podane w tym tekście mają charakter orientacyjny, największa wydajność wynika zawsze z optymalnego dostosowania ustawień do charakterystyki konkretnego urządzenia i budynku. 

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27