Promocja na paliwo - dlaczego cena paliw nie jest niższa dla wszystkich - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
31.07.2023

Promocja na paliwo – dlaczego cena paliw nie jest niższa dla wszystkich

Promocja na paliwo

Lato jest okresem wzmożonej aktywności kierowców. Poza codziennymi podróżami do pracy, Polacy decydują się także na wyjazdy o charakterze wypoczynkowym i rekreacyjnym. Co roku jesteśmy również świadkami walki o klienta na stacjach benzynowych, czego urzeczywistnieniem stała się promocja na paliwo. Bazowa cena benzyny oraz ropy naftowej w okresie letnim jest zazwyczaj wysoka. W czerwcu 2022 roku otarła się o 8 zł za litr! Promocje na stacjach paliw to wyciągnięcie ręki do konsumentów, czy może zaplanowana akcja reklamowa? Zapraszamy do artykułu. 

Letnia zniżka na paliwo – dlaczego akurat wtedy?

Promocja na paliwo, zwłaszcza latem, jest wynikiem strategii marketingowych stacji benzynowych, które pragną przyciągnąć do siebie większą liczbę klientów w okresie wakacyjnym. Wielu kierowców wybiera się wtedy w długie podróże, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na paliwo. Co roku jesteśmy świadkami bardzo ciekawego zjawiska. Latem ceny paliw rosną do pewnego poziomu, a następnie stacje ogłaszają różnego typu promocje. Na innej zasadzie działa hurtownia paliw. Ciężko nie odnieść wrażenia, że dochodzi do swego rodzaju zmowy cenowej, by kusić klienta promocjami. Jaką cenę przyjdzie nam zapłacić za możliwość skorzystania z promocji? Zazwyczaj chodzi o nasze dane osobowe! Na podobnej zasadzie działają także największe sieci marketów i dyskontów w Polsce. 

Promocje na stacjach paliw – warunki uczestnictwa

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, większość promocji jest dostępna głównie dla posiadaczy kart lojalnościowych bądź aplikacji stacji paliw. Wielu kierowców może być przekonanych, że wystarczy po prostu przyjechać na stację i skorzystać z niższej ceny. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości zniżka na paliwo jest dostępna tylko dla wybranej grupy klientów. Taka praktyka stała się już standardem w sieciach marketów i restauracji. Nie ma nic za darmo, by otrzymać rabat należy dać coś od siebie. Czy część naszej wolności nie jest zbyt wysoką ceną? 

Ile nas kosztuje promocja na paliwo?

Dlaczego stacjom paliw zależy na tym byśmy wstępowali do programów lojalnościowych? Powodów jest kilka, oto najważniejsze z nich:

  • Karta lojalnościowa jest formą przywiązania i przyzwyczajenia klienta do kupowania paliw na danej stacji. Bardzo często jest to połączone ze zbieraniem punktów za które klient może otrzymać jakieś prezenty, bądź zniżki. Darmowa kawa i hot dog przy tankowaniu? Zasada od żołądka do serca sprawdza się również na stacjach paliw! 
  • Zbieranie danych osobowych. Brzmi strasznie? Niestety informacje i dane osobowe stały się walutą XXI wieku. Firmy prześcigają się w sposobach pozyskiwania danych o klientach oraz ich późniejszego wykorzystania. Podczas zakładania karty lojalnościowej bardzo często godzimy się również na przesyłanie informacji o charakterze marketingowym. Tym samym promocja na paliwo jest dostępna dla tych, którzy podzielą się informacjami na swój temat. 
  • Śledzenie nawyków zakupowych. Do karty lojalnościowej przypisana jest konkretna osoba oraz historia jej zakupów. Śledzenie zachowania klientów pozwala na lepsze ukierunkowanie reklam. 
  • Śledzenie aktywności na urządzeniach mobilnych. Jeżeli zdecydujemy się na wariant z aplikacją mobilną to musimy nadać jej konkretne uprawnienia. Bardzo często jest to dostęp do naszej lokalizacji, czy nawet listy kontaktów. 
  • Bombardowanie powiadomieniami. Zniżka na paliwo! Zajedź na stację i odbierz darmową kawę! Takie hasła brzmią znajomo? Aplikacja mobilna stacji jest narzędziem reklamowym. Co ciekawe, powiadomienia są nam wyświetlane w momencie jazdy autem, bądź gdy znajdujemy się w pobliżu stacji. Wszystko dzięki informacjom uzyskiwanym przez śledzenie naszej lokalizacji. 

Promocje na stacjach paliw – lato 2023

Większość koncernów wprowadza miesięczne limity tankowań. W innym kierunku poszły stacje Romgaz na których można skorzystać z rabatu 15 groszy za każdy litr paliwa, bez żadnych limitów! Warunkiem, który należy spełnić, by promocja na paliwo stała się faktem, jest założenie karty stałego klienta. W przypadku dużego zapotrzebowania na ropę lub benzynę jest to najbardziej korzystna cenowo oferta na rynku, bowiem nie została ograniczona limitem litrów, ani tankowań.

Orlen

Promocja paliwo na stacjach Orlen jest skierowana głównie do uczestników programu VITAY. Ci, którzy są zarejestrowani w programie, mogą liczyć na 30 groszy rabatu na litrze paliwa. Posiadacze Kart Dużej Rodziny mają jeszcze lepiej – otrzymują 40-groszową zniżkę. W ramach tej promocji można zakupić do 200 litrów paliwa miesięcznie w obniżonej cenie.

BP – 30-groszowa zniżka na paliwo

Promocje na stacjach paliw BP oferują 30 groszy obniżki na litrze benzyny lub diesla i 10 groszy na litrze LPG. Warunkiem skorzystania z tej promocji jest posiadanie karty PAYBACK. Promocja na paliwo dotyczy czterech tankowań do 50 litrów miesięcznie. 

Circle K

Stacje Circle K zaskoczyły kierowców jednodniową obniżką w wysokości 50 groszy na litrze paliwa. Kolejna zniżka na paliwo dostępna jest w każdy wakacyjny weekend i wynosi 35 groszy na litrze paliwa, z ograniczeniem do 85 litrów na jedną transakcję. Warunkiem skorzystania z promocji jest uczestnictwo w programie lojalnościowym CIRCLE K EXTRA.

Podsumowanie – wakacyjna zniżka na paliwo

Promocje na stacjach paliw cieszą się niewątpliwą popularnością wśród kierowców. Zauważa to każdy dostawca gazu i paliw. Warto jednak zwrócić uwagę na warunki uczestnictwa w tych promocjach. Wymagane są karty lojalnościowe lub aplikacje mobilne, które uprawniają do skorzystania z obniżek. Zanim zdecydujemy się na tankowanie w promocyjnej cenie, warto zapoznać się z regulaminem danego programu rabatowego oraz uprawnieniami poszczególnych aplikacji. 

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27