Jak działa stacja benzynowa - przewodnik po procesie produkcji paliw - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
31.05.2023

Jak działa stacja benzynowa – przewodnik po procesie produkcji paliw

Stacja paliw Romgaz

Wszyscy jesteśmy zaznajomieni z ogólnym działaniem stacji paliw. Tankowanie paliwa to czynność, którą wykonujemy regularnie, bez większego zastanowienia i refleksji. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak działa stacja paliw – od procesu produkcji paliw do ostatecznej ceny na dystrybutorze? W tym artykule wyjaśnimy krok po kroku w jaki sposób produkowane jest paliwo oraz na jakich zasadach działają benzynowe stacje RomGaz

Stacje paliw to nie tylko miejsce tankowania

Stacje paliw pełnią wiele funkcji, nie ograniczając się jedynie do dostarczania paliwa. Oferują również szeroką gamę produktów, które mogą się przydać kierowcom w trasie. W asortymencie stacji paliw można znaleźć:

  • płyny eksploatacyjne, takie jak oleje silnikowe i płyny chłodnicze;
  • produkty spożywcze – od drobnych przekąsek, przez alkohole, aż po pełnowartościowe posiłki; 
  • żarówki samochodowe, linki holownicze; 
  • artykuły tytoniowe, 
  • czasopisma.

Działanie stacji paliw Romgaz Biały Bór nie ogranicza się jedynie do dystrybucji paliwa. Stacje oferują kompleksową obsługę klienta. Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę sprawiło, że wiele stacji rozbudowało swoją gamę produktów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Tym samym w niektórych sieciach dostępne jest świeże pieczywo wypiekane na miejscu, czy zestawy prezentowe i kwiaty. 

Proces produkcji paliw – od ropy do gotowego produktu

Głównym składnikiem większości paliw jest ropa naftowa. Jednak nim zakupi ją hurtownia paliw, a następnie trafi do twojego samochodu musi przejść szereg skomplikowanych procesów. Produkcja paliw składa się z kilku etapów.   

1. Wydobycie ropy naftowej. W pierwszym kroku, ropa jest wydobywana z ziemi. Najczęściej odbywa się to przy pomocy wież wiertniczych i odwiertów sięgających nawet 1km głębokości.

2. Transport ropy do rafinerii. Wydobyta ropa jest transportowana do rafinerii, czyli miejsca, w którym zostanie przekształcona w gotowe do użycia paliwo. Transport odbywa się zazwyczaj rurociągami lub statkami.

3. Destylacja frakcyjna. W rafinerii ropa jest poddawana procesowi destylacji frakcyjnej, który pozwala na rozdzielenie jej na różne frakcje. Każda z frakcji ma inną temperaturę wrzenia, co pozwala na oddzielenie poszczególnych składników ropy od siebie.

4. Obróbka i rafinacja. Kolejnym krokiem jest obróbka i rafinacja poszczególnych frakcji. Zazwyczaj obejmuje to takie procesy jak kraking (pękanie), reforming (proces otrzymywania wysokooktanowych elementów benzyny), alkilowanie czy hydrorafinacja. Na tym etapie otrzymujemy różne paliwa, w tym benzynę, olej napędowy, paliwo lotnicze czy olej opałowy.

Od produkcji do dystrybucji – jak działa stacja paliw

Produkcja paliw to tylko część całego procesu logistyczno-produkcyjnego. Po wytworzeniu, paliwo musi trafić do kierowców. Paliwo jest transportowane do stacji paliw, np. Romgaz Tuchola, za pomocą cystern. Na stacjach paliwa są przechowywane w specjalnych, zazwyczaj podziemnych, zbiornikach. Kiedy kierowca przyjeżdża na stację w celu zatankowania auta, paliwo jest pompowane do dystrybutorów. Cały proces jest dość skomplikowany, jednakże zapotrzebowanie na paliwa jest tak duże, że poszczególne koncerny opracowały go do perfekcji. Złożoność całego procesu wpływa jednak na ostateczną cenę paliwa, która poza podatkami musi rekompensować również aspekt technologiczny oraz transportowy. 

Czy ropa naftowa pochodzi z dinozaurów?

W Internecie można znaleźć popularny mit dotyczący tego, że ropa naftowa pochodzi ze szczątków dinozaurów. W tym stwierdzeniu znajduje się zaledwie drobne ziarenko prawdy. Zdecydowana większość pozyskiwanej dzisiaj ropy naftowej pochodzi z przekształcenia szczątków dawnych roślin i organizmów morskich. Naukowcy twierdzą, że największą rolę w całym procesie powstawania ropy odegrały algi morskie. Istnieje jednak szansa, że pewną marginalną część składową stanowiły również dinozaury. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że na stacji Romgaz Człuchów do baków waszych samochodów trafiają przetworzone składniki, pochodzące ze skamielin czy nawet dinozaurów. 

Stacja paliw – jak działa od strony praktycznej?

Zrozumienie, jak działa stacja paliw od strony biznesowej, wymaga spojrzenia na całość procesu: od nabywania paliwa, aż po obsługę klienta. W skrócie, funkcjonowanie stacji paliw obejmuje:

  • zakup paliwa od dostawcy,
  • transport paliwa do stacji,
  • magazynowanie paliwa,
  • dystrybucję paliwa, 
  • obsługę klienta, 
  • zarządzanie cenami, 
  • utrzymanie stacji w odpowiednim stanie technicznym,
  • dbanie o wizerunek marki i renomę stacji. 

Cały proces działania stacji paliw Romgaz Złotów przypomina funkcjonowanie sklepu z rozbudowanym asortymentem. Właściciel stacji odpowiada za zakup paliw i asortymentu od dostawców, późniejszy transport oraz sprzedaż. 

Podsumowanie – jak działa stacja paliw?

Prowadzenie stacji paliw jest opłacanym biznesem, który wymaga jednak znacznych inwestycji początkowych. By stacja benzynowa mogła funkcjonować konieczny jest zakup dystrybutorów, pomp do paliwa, zbiorników oraz samych paliw. Kluczową rolę odgrywa także dostawca gazu i paliw, który może zapewnić nieprzerwane dostawy ropy i benzyny w konkurencyjnych cenach. 

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27