Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.
Uskarżanie się na wysokie ceny paliwa stanowi jeden ze sportów narodowych. Nic dziwnego, jest to bowiem codzienny wydatek milionów Polaków, bez którego ciężko wyobrazić sobie aktualnie egzystencję. Cały transport i komunikacja oparte są na paliwach, dlatego sprzedaż paliw jest kluczowym elementem naszej narodowej gospodarki. Gdzie ludzie, tam zapotrzebowanie na benzynę i olej napędowy. Warto jednak wiedzieć jak ustalana jest cena paliwa i dlaczego jest ona inna na różnych stacjach.
Od czego zależy cena paliwa na stacji?
Ceny paliwa na stacjach benzynowych zmieniają się nawet 2-4 razy każdego dnia. Skąd taka zmienność? Najważniejszymi czynnikami, które kształtują cenę paliwa są:
- aktualny koszt ropy naftowej,
- marże rafineryjne oraz marże stacji paliw,
- podatki (głównie akcyza) i inne opłaty narzucane przez państwo,
- aktualna siła waluty (PLN w przypadku polski).
Ponad połowa ceny paliwa to podatki, które zasilają budżet naszego państwa. Na analogicznej zasadzie kształtuje swe ceny autogaz. System polskiej gospodarki został na tyle uzależniony od podatku akcyzowego, że próżno oczekiwać obniżenia akcyzy. Obniżka podatku paliwowego to stała kiełbasa wyborcza, która ostatecznie nie zostaje wcielona w życie.
Gdzie jest najtańsze paliwo?
Bardzo często dzieje się tak, że duże sieci stacji paliw pokroju Orlen, czy Shell posiadają wyższe ceny niż mniejsze, lokalne stacje. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, stacje te bazują na rozpoznawalności i renomie, dzięki czemu mogą windować nieco wyższe ceny. Po drugie, cała machina marketingowa wymaga dodatkowych nakładów pieniężnych, które bardzo często rekompensowane są właśnie przez wyższe ceny. Tym samym najniższe ceny paliwa oferuje hurtownia paliw, czy stacje paliw pomorskie Rom-Gaz. Rodzinnym firmom bardziej zależy na uwadze pojedynczego klienta niżeli większym koncernom. Istotne znaczenie ma również lokalizacja – na autostradzie paliwo potrafi być droższe nawet o 50 groszy na litrze.
Gdzie sprawdzić cenę paliwa?
Najprostsza metoda stosowana przez większość kierowców to po prostu osobiste stawiennictwo na stacji, bądź oglądanie przydrożnych słupów cenowych w trakcie jazdy. Jeżeli cena paliwa na pojedynczej stacji jest niższa niż u konkurencji, wówczas chętniej się na niej zatrzymujemy. Proste. Jeśli jednak chcemy poznać aktualne stawki za litr paliwa na danej stacji, można to zrobić w sposób zdalny. Z pomocą przychodzi Internet i rozwój technologiczny. Istnieją aplikacje mobilne dla kierowców takie jak Paliwodroid, czy Pistacje. Zasada ich działania jest bardzo prosta. To kierowcy informują społeczność o tym, jak kształtują się aktualne ceny benzyny i diesla na konkretnych stacjach paliw. Na podobnej zasadzie działa aplikacja Tankuj24, gdzie można również sprawdzić ile kosztują butle gazowe w konkretnym regionie. Działanie aplikacji takich jak Yanosik opiera się na sieci społecznościowej i wzajemnym zaufaniu użytkowników.
Ceny paliwa w Google Maps
W pierwszej połowie 2021 roku, dla polskich użytkowników androida wprowadzona została duża aktualizacja Map Google, wykorzystywanych również przez Android Auto. Wyświetlała ona na telefonach użytkoniwków aktualne ceny paliwa. Wystarczy wpisać w pole wyszukiwarki mapy frazę ,,stacja paliw” bądź zaznaczyć konkretną stację benzynową, aby poznać aktualne ceny paliwa. W przeciwieństwie do nadmienionych wcześniej aplikacji, to pracownicy stacji są odpowiedzialni za udostępnianie aktualnych cen paliw. Rozwiązanie to ma swoje dobre i złe strony. Aktualizacje dokonywane przez pracowników minimalizują ryzyko żartów i otrzymania nieprawidłowych informacji. Z drugiej jednak strony, z funkcji tej korzysta zaledwie około połowy stacji benzynowych.
Co robić by kupować tanio?
Najważniejsze to nie kupować takich rzeczy jak gaz grzewczy, czy paliwa na ostatnią chwilę. Odpowiednia analiza rynku, obserwowanie cen paliwa oraz porównywanie stawek na lokalnych stacjach to najlepszy sposób, by zaoszczędzić na tankowaniu. Oczywiście wymaga to nieco więcej czasu. Jeżeli Ci go brakuje to z pomocą mogą przyjść aplikacje mobilne.