Reduktory gazu do butli gazowej – czym są i jaki wybrać? - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
17.04.2022

Reduktory gazu do butli gazowej – czym są i jaki wybrać?

Reduktory gazu do butli gazowej – czym są i jaki wybrać?

Butla gazowa posiada szereg zastosowań w życiu codziennym. Najpopularniejszym z nich są kuchenki gazowe oraz turystyczne w miejscach pozbawionych instalacji gazowej. Gaz grzewczy jest także tanim, naturalnym źródłem ciepła, dlatego butle stosuje się również w koksownikach i pomniejszych piecykach gazowych. Nie można jednak zapominać, że gaz wymaga zachowania specjalnych środków ostrożności. Na straży naszego bezpieczeństwa stoi reduktor do butli gazowej. Czym jest i dlaczego jest tak ważny?

Reduktor butli gazowej – co to takiego?

Reduktor gazu do butli to zawór umożliwiający regulacje ciśnienia gazu znajdującego się w butli. Innymi słowy, reduktor do butli to nasz gwarant bezpieczeństwa, przy pomocy którego jesteśmy w stanie obniżyć ciśnienie gazu, bądź je zwiększyć. Bez tego nie moglibyśmy wykorzystywać gazu w pożądany przez nas sposób. Kuchenka gazowa potrzebuje gazu pod innym ciśnieniem, niż ten występujący w butli. Można pokusić się o stwierdzenie, że butle gazowe byłyby bezużyteczne bez użycia reduktora gazowego propan butan. Służyłyby jedynie do przechowywania gazu, bez możliwości jego dalszego wykorzystania. Jak łatwo się domyślić, istnieje kilka rodzajów reduktorów…

Jaki reduktor do butli gazowej wybrać?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli wykorzystujemy butle gazowe w sporadyczny sposób, np. kilka razy do roku to wystarczy nam tradycyjny reduktor. Umożliwia on zazwyczaj obniżenie ciśnienia do poziomu 37 mbar, czyli tak zwanego ciśnienia roboczego. To właśnie takiego ciśnienia potrzebujemy do obsługi kuchenki gazowej. Tradycyjny reduktor nie posiada manometru, ani innych urządzeń wyświetlających nam ciśnienie. Dlatego stosowanie najprostszych rozwiązań zaleca się tylko wtedy, gdy korzystamy z butli sporadycznie, kilka razy do roku, np. podczas wyjazdów na ryby. Szanse na potencjalną usterkę są wówczas najniższe. Jeśli korzystamy z butli regularnie, wówczas powinniśmy

rozważyć zakup bardziej zaawansowanego reduktora do butli. Reduktor do butli gazowej z manometrem umożliwia nam stałą kontrolę ciśnienia oraz poprawnego działania całej instalacji. Nasi dziadkowe sprawdzali szczelność butli przy pomocy odpalonej zapałki, co było bardzo ryzykowne. Teraz reduktory gazowe propan butan są powszechnie dostępne, a ich cena nie powinna przekraczać 100 zł. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie, czy jest to wysoka cena za nasze bezpieczeństwo. Jeżeli mieliście kiedyś okazję tankować autogaz na stacji paliw to zauważyliście pewnie, że dystrybutor LPG również posiada manometr i wgląd w aktualne ciśnienie. Jest to konieczne zarówno ze względów praktycznych, jak i dla bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić reduktor do butli gazowej?

Zdecydowana większość reduktorów dostępnych na rynku posiada gwint o wadze maksymalnej do 11 kilogramów. Wynika to z tego, że najpopularniejszymi butlami gazowymi są właśnie te 11 kilogramowe. W niektórych przypadkach nasze zapotrzebowanie może być jednak inne. Musimy wówczas sprawdzić indywidualne parametry naszej butli gazowej – jej wagi oraz rodzaju przyłącza. Reduktor do butli gazowej powinien zatem odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu. Butle o wadze 33 kg wymagają innego zaworu. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaki reduktor będzie właściwy, warto odwiedzić punkt odpowiedzialny za sprzedaż paliw. Do połączenia butli gazowej z kuchenką będziemy potrzebować jeszcze szczelnego węża gazowego.

Uszkodzony reduktor butli gazowej, co dalej?

Nic nie trwa wiecznie. Reduktor gazu do butli stanowi sprawdzoną i wytrzymałą konstrukcję, która rzadko ulega uszkodzeniu. Gdy jednak do tego dochodzi, musimy reagować szybko żeby zapobiec potencjalnej tragedii. Czasami wystarczy wymiana uszczelki reduktora ciśnienia, bowiem nawet pofałdowana może wymagać wymiany. Co do zasady, nie powinno się wykonywać napraw butli we własnym zakresie. Mimo wszystko raz po raz można usłyszeć w wiadomościach o wybuchu butli gazowej. Wynika to zazwyczaj z błędnego przechowywania, bądź nieumiejętnego podłączania/odłączania butli. Myślisz, że butla bądź reduktor do butli

gazowej uległ uszkodzeniu? Skontaktuj się ze specjalistą! Z pomocą może przyjść również nasza hurtownia paliw, która spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa w zakresie przechowywania i dystrybucji gazów.

Reduktor do butli to zawór, który umożliwia wykorzystanie butli gazowych w życiu codziennym. To proste i tanie urządzenie zapewnia bezpieczne korzystanie z gazu.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27