Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - co wybrać na etapie budowy? | Blog RomGaz
Aktualności
Wróć do listy
25.01.2023

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać na etapie budowy?

Ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki?

Budowa domu, czy chociażby siedziby firmy obarczona jest masą decyzji, które należy podjąć. Dotyczy to zarówno kwestii wykończenia, odpowiedniego poprowadzenia instalacji, jak i doboru odpowiedniej formy ogrzewania. Wiele decyzji należy dokonać już na etapie projektowym, czy w trakcie budowy. Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać? Jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne pod względem komfortu i finansów? Z którym systemem najlepiej współpracuje ogrzewanie gazowe dla domu? Poniższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie. 

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – najważniejsze różnice

Każdy system grzewczy posiada swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego układu powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, jak i specyfiki konkretnego budynku. Główna różnica na linii ogrzewanie podłogowe a grzejniki dotyczy sposobu dystrybucji ciepła do pomieszczeń. Podłogówka przekazuje ciepło w drodze promieniowania, natomiast kaloryfery ogrzewają głównie poprzez konwencję. Promieniowanie polega na ,,wędrówce” ogrzanego powietrza od dołu ku górze, podczas gdy konwekcja bazuje na ruchu ogrzanego powietrza po pomieszczeniu. Należy jednak zaznaczyć, że gaz grzewczy jest paliwem uniwersalnym i może być z powodzeniem wykorzystany zarówno w układach z grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym. 

Rozkład temperatury

Kolejna różnica dotyczy rozłożenia temperatur w pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe oferuje rozkład równomierny, z ewentualnymi stratami w pobliżu drzwi i okien. W przypadku kaloryferów rozłożenie temperatury jest nierównomierne i działa wedle zasady: im bliżej grzejnika, tym jest cieplej. Bez względu na to czy wybierzemy ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery – istotne znaczenie będzie miało odpowiednie ułożenie instalacji. Warto zadbać również o odpowiedniego dostawcę paliwa wysokiej jakości, by ogrzewanie gazowe w Szczecinku było jak najbardziej wydajne. 

Pojemność wodna i dynamika cieplna  – ogrzewanie podłogowe a grzejniki

Ogrzewanie podłogowe można traktować jako swoisty magazyn energii cieplnej, ponieważ posiada dużą pojemność wodną. Wiąże się to jednak z bezwładnością cieplną – im większa powierzchnia wody, tym dłużej trwa jej ogrzanie. Co za tym idzie – zmniejsza się dynamika cieplna i tempo uzyskania pożądanej temperatury. Ogrzewanie grzejnikowe charakteryzuje się małą pojemnością wodną, dzięki czemu tempo uzyskania pożądanej temperatury jest lepsze – a bezwładność cieplna jest stosunkowo niska. 

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – czym łatwiej sterować?

Bez względu na to jakie ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery się wybierze, mamy do dyspozycji szereg narzędzi umożliwiających sterowanie instalacją grzewczą. W przypadku podłogówki są to zazwyczaj sterowniki serii 5,7 lub 8. Natomiast grzejniki można wyposażyć w siłowniki termoelektryczne, regulatory temperatury i jednostki sterujące. Systemy zarządzania instalacją grzewczą pozwalają na ograniczenie wydatków, bowiem ciepło jest dostarczane tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Co więcej, ogrzewanie gazowe Biały-Bór współpracuje z większością urządzeń sterujących dostępnych na rynku.

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki – co się bardziej opłaca? 

Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest możliwość obniżenia temperatury w budynku o 2°C bez wpływu na komfort życia. Wynika to z rozłożenia temperatur – wyższa temperatura przy podłodze, niższa na wysokości głowy. Tym samym obniżenie temperatury w całym budynku nie wpływa negatywnie na komfort mieszkania i życia codziennego. A każdorazowe obniżenie temperatury o 1°C przekłada się na 5-6% zmniejszenie zużycia energii. Im mniejsze zużycie energii, tym mniejsze koszty ogrzewania. Oszczędności można również szukać w punktach oferujących sprzedaż paliw. Natomiast sama instalacja ogrzewania podłogowego jest droższa od grzejników o ok. 40%, co na etapie budowy może mieć kluczowe znaczenie. Konieczny jest także zakup odpowiednich płytek i paneli przepuszczających ciepło. Inwestycja w podłogówkę zwraca się dopiero po kilku latach. Nie zmienia to jednak kwestii, iż ogrzewanie gazowe Miastko jest konkurencyjne cenowo względem rozwiązań alternatywnych.

Porady praktyczne: ogrzewanie podłogowe a grzejniki

  • Ogrzewanie podłogowe jest zalecane w domach z pompą ciepła lub kondensacyjnym kotłem gazowym. 
  • Ogrzewanie grzejnikowe jest zalecane przy kotłach na paliwa stałe. 
  • Im niższa temperatura na zasilaniu tym grzejniki powinny być większe pojemnościowo. 
  • Kaloryfery wymagają zagospodarowania miejsca i często burzą estetykę wnętrz, dlatego przy mniejszym metrażu warto zastosować ogrzewanie podłogowe. 
  • Ogrzewanie gazowe Bytów jest ekologiczne i oszczędne. 
  • Nic nie stoi na przeszkodzie byś w niektórych pomieszczeniach (np. łazience) zastosował podłogówkę, natomiast w innych pokojach postawił na tradycyjne kaloryfery. 

Podsumowanie: ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery?

Bez względu na to jakie ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki wybierzemy najważniejsze znaczenie mają opłacalność i komfort. Podłogówka jest instalacją niskotemperaturową, co wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji. Grzejniki z kolei są tańsze w instalacji i zapewniają szybki dopływ ciepła, gdy go potrzebujemy. Podsumowując nasze rozważania warto wrócić do tytułowego pytania: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Odpowiedź powinna wynikać z twoich indywidualnych potrzeb, możliwości oraz projektu budowanego domu. 

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27