Jak tankować gaz? - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
26.04.2022

Jak tankować gaz?

Jak tankować gaz?

Statystyki pokazują, że z roku na rok rośnie liczba samochodów napędzanych LPG w Polsce. Coraz częściej zdarzają się również auta, które posiadają fabryczną instalację producenta. Jeszcze do 2013 roku na stacjach paliw znajdowali się specjalni pracownicy, których głównym zadaniem było tankowanie gazu. Kierowcy nie mogli robić tego we własnym zakresie. Czasy się jednak zmieniły, dlatego dobrze jest wiedzieć jak tankować gaz samemu. Warto także zapoznać się z zasadami panującymi na stacjach – nie wszędzie można uzupełnić butle gazowe. Co więcej, pracownik stacji może w uzasadnionych przypadkach odmówić tankowania LPG.

Jak tankować LPG bez ryzyka?

Przede wszystkim – trzymaj się instrukcji znajdującej się na stanowisku LPG. Zazwyczaj zaleca się założenie rękawiczek ochronnych lub jednorazowych. Ma to znaczenie dla higieny i bezpieczeństwa, ponieważ ograniczamy rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. Co więcej, wyciek gazu może doprowadzić do bolesnego odmrożenia kończyn dlatego warto posiadać dodatkowe zabezpieczenie w postaci rękawiczki. W następnej kolejności należy sprawdzić, czy zawór znajdujący się w naszym samochodzie nie jest zanieczyszczony, bądź uszkodzony. Warto stosować plastikowe korki zabezpieczające zawór, ponieważ uniemożliwiają one dostawaniu się zanieczyszczeń do naszej instalacji. Po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do głównej czynności, jaką jest tankowanie gazu samemu. Pamiętaj również, że każdy punkt oferujący sprzedaż paliw posiada wyspecjalizowanych pracowników, chętnych do tego by Ci pomóc.

Tankowanie gazu poradnik krok po kroku

Należy złapać ręką za pistolet LPG i wyciągnąć go z dystrybutora. W następnej kolejności spoglądamy na wyświetlacz prezentujący aktualny stan tankowania – litraż oraz cenę. Po podniesieniu pistoletu wartości powinny się wyzerować (poza ceną za litr gazu), dając nam zielone światło do tankowania. Pozostaje już tylko odbezpieczyć pistolet, docisnąć go do zaworu i puścić blokadę. W tym momencie możemy już puścić pistolet i przytrzymać przycisk na dystrybutorze odpowiedzialny za tankowanie. W czasie rzeczywistym wyświetla się liczba tankowanego paliwa wraz z kwotą konieczną do uiszczenia w kasie. Jeżeli chcesz przerwać tankowanie – wystarczy puścić wciskany przycisk. Przed pójściem do kasy należy ponownie odbezpieczyć pistolet, odciągnąć go od zaworu instalacji gazowej w samochodzie a następnie odłożyć na swoje miejsce obok dystrybutora autogaz. Jeżeli to twój pierwszy raz i nadal nie wiesz jak tankować gaz, wówczas poproś o pomoc pracownika stacji. Może on dokończyć tankowanie gazu za ciebie, bądź wytłumaczyć krok po kroku zasady działania dystrybutora LPG. Grunt to się nie stresować. Bardzo często kierowcy zapominają o zakręceniu korka po zakończeniu tankowania lpg, ostatecznie gubiąc go na stacji. Nie jest to duży wydatek, jednak warto o nim pamiętać gdyż stanowi fizyczne zabezpieczenie zaworu instalacji gazowej w samochodzie.

Tankowanie gazu samemu – zasady bezpieczeństwa

Głównym wyznacznikiem reguł bezpieczeństwa w zakresie tego jak tankować gaz jest Załącznik nr 9 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Indywidualne zasady może zastrzec także hurtownia paliw, dbająca o wysoką jakość punktów dystrybucji gazu i paliwa. Pracownik stacji może odmówić tankowania LPG jeśli wlewy/zawory paliwowe znajdują się w miejscu trudno dostępnym, bądź wewnątrz pojazdu. Co więcej, zawór powinien być zabezpieczony przed obracaniem i widoczny w trakcie tankowania. Jeśli pracownik stacji zauważy wyciek gazu, bądź inne niebezpieczeństwo powstałe podczas tankowania wówczas musi niezwłocznie zareagować.

Teraz wiesz jak się tankuje gaz!   

Tankowanie gazu nie jest czynnością skomplikowaną i każdy może się jej nauczyć. Zazwyczaj problem sprawia nam jedynie pierwsze tankowanie lpg. Później staje się swego rodzaju rutyną. Dbaj o bezpieczeństwo i higienę podczas tankowania, regularnie czyść zawór instalacji z błota i piasku, pamiętaj o korku i ciesz się niskobudżetową jazdą samochodem ze sprawną instalacją gazową.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27