Jak często wykonywać przegląd domowego ogrzewania gazowego? - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
02.12.2022

Jak często wykonywać przegląd domowego ogrzewania gazowego?

Dom z ogrodem

Jedną z największych zalet ogrzewania domu gazem jest wysoki komfort użytkowania. Powszechnie występujące kotły gazowe to urządzenia bezobsługowe, które po początkowej konfiguracji nie wymagają od właścicieli żadnych dodatkowych czynności. Nie trzeba codziennie uzupełniać paliwa, ani pozbywać się powstałego popiołu. Tym samym, o odpowiednio eksploatowanej instalacji gazowej można po prostu zapomnieć. Jedyny wyjątek stanowi przegląd pieca gazowego oraz całej instalacji grzewczej, takiej jak ogrzewanie gazowe Biały-Bór. Jak często zlecać przegląd instalacji centralnego ogrzewania? Ile to kosztuje? Zapraszamy do artykułu. 

Po co robić przegląd instalacji centralnego ogrzewania?

Poza uwarunkowaniami natury prawnej, do których jeszcze wrócimy, przegląd instalacji grzewczej idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Nikt nie powinien oszczędzać na swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Paradoksalnie, coroczny jednostkowy wydatek na przegląd domowego ogrzewania gazowego prowadzi do oszczędności. Jak to możliwe? Przeglądy pozwalają: 

  • uniknąć awarii kotła i innych elementów instalacji, 
  • ograniczyć zużycie gazu, 
  • utrzymać warunki gwarancyjne producenta, 
  • wydłużyć żywotność instalacji gazowej, 
  • zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, takim jak zatkanie instalacji, 
  • ocenić czy gaz grzewczy używany dotychczas jest dobrej jakości, 
  • przygotować domowe ogrzewanie gazowe do sezonu grzewczego. 

Przegląd instalacji grzewczej – obowiązek czy wymysł instalatorów? 

Zaleca się by przegląd pieca gazowego był dokonywany przynajmniej raz do roku. Najlepiej wykonać go bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, podczas którego eksploatacja kotła jest największa. Są to jednak zalecenia instalatorów, jak sprawa wygląda od strony prawnej? Na początku warto się skupić na art. 62 ustawy Prawo budowlane, zgodnie z którym obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych

Przepis ten nie ma zastosowania do domów jednorodzinnych i letniskowych, tym samym domostwa wyposażone w ogrzewanie gazowe w Szczecinku mogą spać spokojnie. Przepisy nakładają obowiązek kontroli głównie na budownictwo wielorodzinne, podlegające pod spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Tym samym, jeżeli mieszkasz w bloku, wówczas przynajmniej raz do roku powinieneś umożliwić przeprowadzenie kontroli instalacji gazowej. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa spalania gazu mają również kominy, czyli systemy poprzez które spaliny są odprowadzane na zewnątrz budynku. Obowiązek z art. 62 dotyczy także budynków wielopowierzchniowych, np. przemysłowych, o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2. Z tą różnicą, że przegląd instalacji grzewczej musi w takiej sytuacji zostać wykonany dwa razy w roku. 

Reasumując, patrząc na aktualne brzmienie przepisów, nie ma ustawowego obowiązku dokonywania przeglądu instalacji grzewczej w domach jednorodzinnych o powierzchni dachu niższej niż 1000 m2. Jest to jednak zalecane przez producentów urządzeń grzewczych, serwisantów a nawet pracowników firm oferujących sprzedaż paliw. Stosowny przegląd pieca gazowego ma realne przełożenie na nasze bezpieczeństwo i wydajność instalacji. 

Brak przeglądu instalacji centralnego ogrzewania – jaka kara?

Niedopełnienie obowiązku poddania obiektu kontroli okresowej wynikającej z art. 62 Prawa budowlanego spełnia znamiona wykroczenia zagrożonego karą grzywną do 5.000 zł. Jak widać, oszczędność i zapominalstwo może nas naprawdę sporo kosztować. Warto zainteresować się również Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Odpowiednia konserwacja i czyszczenie instalacji gazowej wynika z przepisów przeciwpożarowych. 

Przegląd pieca gazowego  – zalecenia producenta 

  • Zlecaj przegląd przynajmniej raz w roku. 
  • Jeżeli podejrzewasz, że twój piec gazowy nie działa poprawnie – nie wahaj się, tylko poproś o pomoc serwisanta. 
  • Pominięcie corocznego przeglądu stanowi niebezpieczeństwo dla twojej rodziny. 

Komu zlecić przegląd instalacji grzewczej?

Żyjemy w wolnym kraju, więc decyzja należy do nas samych. W przypadku bloków mieszkalnych i innych budynków wielorodzinnych, właściwy serwisant jest przeważnie wyznaczony przez spółdzielnię mieszkaniową. Jeśli jednak posiadamy ogrzewanie gazowe Bytów w domu jednorodzinnym, wówczas możemy skorzystać z pomocy dowolnej osoby, która posiada stosowne uprawnienia. Możemy się zwrócić zarówno do oficjalnych serwisantów firmy z której posiadamy kocioł gazowy, jak i poszukać kogoś na własną rękę. Osobiście zalecamy współpracę z doświadczonymi serwisantami, którzy są zaznajomieni z różnymi typami urządzeń. 

Co obejmuje przegląd instalacji centralnego ogrzewania?

  • Kontrola wentylacji kotłowni. 
  • Przegląd, czyszczenie i konserwacja kotła. 
  • Kontrola ciśnienia i temperatury wody w instalacji. 
  • Sprawdzenie sterowników, konfiguratorów i innych systemów sterujących. 
  • Wymiana zaworów – o ile zachodzi tak potrzeba. 
  • Sprawdzenie szczelności rur i izolacji cieplnej.

Pamiętaj, że po wykonanym przeglądzie powinieneś otrzymać protokół serwisowy z wykonanego przeglądu instalacji, takiej jak ogrzewanie gazowe Miastko. Jeżeli instalacja jest stosunkowo nowa, wówczas dla podtrzymania gwarancji konieczne jest odnotowanie przeglądu w karcie gwarancyjnej urządzenia.

Przegląd pieca gazowego – cena 

Przegląd pieca gazowego to absolutna konieczność – zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i wydajności całej instalacji grzewczej. Wszystko ma jednak swoją cenę, a jak pokazują badania to właśnie ten czynnik ma największy wpływ na decyzje konsumenckie Polaków. Ile zapłacić żeby nie przepłacić? Stawki mogą różnić się w poszczególnych lokalizacjach i województwach. W dużych miastach konkurencja wśród serwisantów jest dość duża, co paradoksalnie nie przekłada się na spadek cen. Tradycyjna stawka za przegląd pieca gazowego i instalacji oscyluje w granicy 200-300 zł.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27