Gaz do zbiorników przydomowych - czym kierować się przy wyborze?
Aktualności
Wróć do listy
30.11.2022

Gaz do zbiorników przydomowych – czym kierować się przy wyborze?

Zbiornik Romgaz

Ogrzewanie domu przy użyciu gazu płynnego wiąże się z koniecznością posiadania, bądź wydzierżawienia specjalnego zbiornika. Niektórzy decydują się na ten ruch ze względu na chęć osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej, a czasami wynika to po prostu z nietypowej lokalizacji nieruchomości. Bez względu na motywacje jakie stały za taką decyzją, trzeba jeszcze zadbać o odpowiedni gaz do zbiorników przydomowych. Jakie opcje na ogrzewanie gazowe Bytów są dostępne na rynku? Czym należy kierować się przy wyborze gazu? Przystępne wyjaśnienia znajdziesz w tym artykule. 

Zbiorniki przydomowe na gaz płynny – rodzaje

Powszechnie stosuje się dwa rodzaje zbiorników na płynny LPG: 

  • zbiorniki naziemne, 
  • zbiorniki podziemne. 

Jak same nazwy wskazują, rodzaj zbiornika uzależniony jest od wybranego miejsca instalacji. Zbiorniki naziemne są prostsze w instalacji. Są one również zalecane ze względów bezpieczeństwa przy wysokim poziomie wód gruntowych. Wymagają także zagospodarowania na działce odpowiedniej powierzchni, z uwzględnieniem odstępów od granic nieruchomości, budynków i studzienek. Nie zawsze jest to możliwe. W przypadku ciaśniejszej zabudowy, bądź zwyczajnie działki o małej powierzchni bardziej korzystnym rozwiązaniem mogą okazać się zbiorniki podziemne. Najważniejsze jest to, aby dopasować ogrzewanie gazowe w Szczecinku do naszych potrzeb, jak i możliwości. 

Gaz w zbiornikach przydomowych – własność czy dzierżawa?

Postawienie na płynny gaz grzewczy bardzo często podyktowane jest kwestiami ekonomicznymi i logistycznymi. Im nieruchomość jest oddalona bardziej od sieci gazowej, tym droższe jest wykonanie przyłącza. Bardziej opłacalne okazuje się wówczas postawienie zbiornika. Jeżeli w przeciągu kilku najbliższych lat przewidziane jest przyłączenie do sieci gazowej, wówczas korzystniejszym rozwiązaniem jest wydzierżawienie zbiornika od dostawcy gazu do zbiorników przydomowych. Ogrzewanie gazowe Biały-Bór i dzierżawa zbiornika wiążą się zazwyczaj z symbolicznymi opłatami. W innym razie lepiej pokusić się o wyższą, jednorazową inwestycję we własny zbiornik. Jeśli pojawi się taka potrzeba to zbiornik można sprzedać i odzyskać znaczną część zainwestowanych środków. 

Propan czy propan-butan? 

Pod pojęciem gaz grzewczy rozumiemy czysty propan techniczny w fazie lotnej. Zdecydowanie odradzamy stosowania mieszanki propan-butan w przypadku większych instalacji grzewczych. Można go z powodzeniem wykorzystywać w kuchenkach turystycznych, czy pomniejszych urządzeniach gazowych – o ile nie są narażone na oddziaływanie niskich temperatur. Zalecany gaz do zbiorników przydomowych to czysty propan, dostarczony z pewnego źródła. Przede wszystkim odparowuje on w bardzo niskich temperaturach co gwarantuje bezawaryjne funkcjonowanie całej instalacji. To właśnie przy spadkach temperatur zapotrzebowanie na ciepło jest najwyższe. Mieszkanka propan-butan potrafi przestać spełniać swoje zadania już przy temperaturze bliskiej 0°C. Takie ogrzewanie gazowe dla domu byłoby nieefektywne i znacznie mniej wydajne.  

Płynny propan – zalety

Żeby lepiej zrozumieć dlaczego propan to najlepszy gaz go zbiorników przydomowych warto poznać jego właściwości i największe zalety. Są to przede wszystkim: 

  • wysoka kaloryczność płynnego gazu – generowanie dużej ilości energii, 
  • walory ekologiczne – tak zwana niskoemisyjność, która przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji, 
  • dobra dostępność surowca w punktach oferujących sprzedaż paliw
  • stosunkowo niska cena i niskie koszty stałe – szczególnie przy współpracy z kotłami kondensacyjnymi, 
  • uniwersalność – zbiorniki przydomowe na gaz płynny sprawdzą się w każdym budownictwie, 
  • wysoki komfort użytkowania – raz ustawiony kocioł nie wymaga naszej interwencji, 
  • bezpieczne magazynowanie bez względu na temperaturę. 

Czy można ogrzewać dom mieszanką propan-butan? 

Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe. Nie jest to jednak rozwiązanie zalecane. Jedyny argument jaki podnoszą zwolennicy gazu propan-butan jest jego niższa cena od czystego propanu. Jak to jednak bywa, chytry dwa razy traci. Gdy temperatura spada poniżej zera, z mieszanki gazów odparowuje propan. W konsekwencji w butli/zbiorniku pozostaje jedynie butan, który jest kompletnie nieopłacalnym paliwem opałowym. Tym samym potencjalna oszczędność wiąże się w praktyce z wyższymi kosztami. Lepiej stosować propan-butan zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli do zasilania samochodowych instalacji gazowych. 

Dostawcy gazu do zbiorników przydomowych – kogo wybrać? 

Powtórzymy to raz jeszcze: gaz płynny pozwala na osiągnięcie niezależności energetycznej. Ogrzewanie gazowe Miastko bazuje na dostawach od niezależnych podmiotów. Wybór odpowiedniego dostawcy zależy od Ciebie. Badania pokazują, że Polacy przy wyborach konsumenckich najczęściej kierują się niską ceną. Nie zawsze jest to jednak podejście właściwe. Szczególnie, że za pozornie niską ceną gazu mogą się skrywać ukryte opłaty dodatkowe. Gaz w zbiornikach przydomowych powinien pochodzić z pewnego i legalnego źródła. Przy wyborze dostawcy zwróć uwagę na: 

  • jakość gazu i posiadane certyfikaty, 
  • koszty dostaw i uzupełniania zbiorników, 
  • opinie realnych osób, które posiadają zbiorniki przydomowe na gaz płynny, 
  • gwarancję czasu realizacji zamówienia, 
  • możliwość negocjowania cen, 

dostępne warunki dzierżawy lub zakupu zbiorników.  

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27