Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.
Wakacje z rodziną nad jeziorem, gotowanie w plenerze, ogrzewanie wychłodzonego pomieszczenia, podróże kamperem, widowiskowe ognie w restauracyjnych ogródkach – co mają ze sobą wspólnego? To kilka pierwszych myśli jakie przychodzą mi do głowy w nawiązaniu do głównej bohaterki tego tekstu – butli gazowej. Jest ona powszechnie stosowana w gastronomii, ciepłownictwie, czy zwyczajnym urlopowaniu. Na pewno nieraz miałeś styczność z butlą, bądź chociażby widziałeś jak przebiega napełnianie butli gazowych. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś ile kosztuje butla gazowa w dzisiejszych czasach? Szczególnie w obliczu licznych zawirowań w polskiej polityce i gospodarce. Koszt butli gazowych uzależniony jest od wielu czynników, które omówimy szczegółowo w tym tekście. Nasza hurtownia paliw to jakość idąca w parze z wieloletnim doświadczeniem.
Budowa butli gazowej
Głównym zadaniem butli jest przechowywanie gazów pod dużym ciśnieniem w sposób bezpieczny i szczelny. Jest to możliwe dzięki prostej, lecz sprawdzonej przez lata konstrukcji standardowej butli gazowej. Zacznijmy od fundamentów, czyli okrągłej podstawy na stałe przymocowanej do pojemnika (zbiornika). Tradycyjna butla gazowa posiada metalową podstawę, która zapewnia stabilizację i dodatkowe zabezpieczenie. Podstawa butli gazowej ułatwia jej transport i sprawia, że może ona stać nieruchomo w jednym miejscu. Kolejny element to zbiornik, w którym gaz w postaci ciekłej jest przechowywany. W górnej części zbiornika znajduje się tak zwana faza gazowa, podczas gdy w dolnej części znajduje się faza płynna. Górę butli zdobi często kołnierz w środku którego znajduje się końcowa część zaworu. Oczywiście wpływ na budowę mają również takie czynniki jak producent, czy rodzaje butli gazowych. Wewnątrz butli znajduje się rurka zanurzeniowa z pływakiem, na bardzo podobnej zasadzie jak działa to miskach olejowych większości samochodów. Są one ogólnodostępne, szczególnie w punktach oferujących sprzedaż paliw.
Warto także zaznaczyć, iż każda butla powinna także posiadać własną tabliczkę znamionową z informacjami o wytwórcy, numerze fabrycznym zbiornika, pojemności w litrach, rodzaju gazu, ciśnieniu roboczym, masie pustej butli czy chociażby krótkie informacje dotyczące badania wykonanego przez Urząd Dozoru Technicznego. By rzetelnie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje butla gazowa, należy wskazać wprost o jakie rodzaje butli gazowych konkretnie chodzi.
Rodzaje butli gazowych
Zasadniczy podział butli gazowych uzależniony jest od stanu skupienia gazów wewnątrz butli. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest dla gazu w stanie gazowym, normalnej temperaturze przy podwyższonym ciśnieniu. Chodzi zatem o gazy pokroju tlenu, helu, czy azotu. Kolejne rodzaje butli gazowych przeznaczone są już dla gazów ciekłych o podwyższonym ciśnieniu. Chodzi o LPG, propan, butan, czyli najbardziej stereotypowe zastosowanie, m.in. jako autogaz czy w ciepłownictwie. Kolejny rodzaj butli przeznaczony jest dla gazów rozpuszczonych w rozpuszczalniku, takich jak acetylen. Ostatni rodzaj butli jest najbardziej skomplikowany, nazywany jako kriogeniczny. Umożliwia przechowywanie gazu w obniżonej temperaturze. Pierwsza myśl? Ciekły azot. I jest to prawidłowe skojarzenie. Niektórzy dokonują również podziału ze względu na surowiec z którego wykonane są butle gazowe na stalowe oraz kompozytowe.
Ile kosztuje butla gazowa?
Płyniemy coraz bliżej brzegu i pożądanej odpowiedzi. Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że cena butli z gazem jest uzależniona od jej rozmiaru. Co więcej, by nie dać się oszukać należy również wiedzieć ile kosztuje pusta butla gazowa 11 kg i 33 kg. Jak widać, odpowiedź na tytułowe pytanie wcale nie jest taka oczywista. Na dzień dzisiejszy nowa, pusta butla gazowa 11 kg kosztuje ok. 180 zł. Za pustą butlę gazową 33 kg trzeba już zapłacić ok. 517 zł. Oczywiście jest to kwestia zmienna, a cena może różnić się w zależności od rodzaju butli gazowej, jej stanu oraz jakości wykonania.
Aktualna cena gazu w butli
Mówi się, że za wolny rynek odpowiada niewidzialna ręka handlu, która wpływa na kształtowanie się cen i dostępności poszczególnych produktów. Ma to także bezpośrednie przełożenie na ceny gazu, które zmieniają się praktycznie każdego dnia. Na to ile kosztuje butla gazowa oraz sam gaz wpływa dostępność gazu na rynku europejskim oraz popyt na innych rynkach zbytu, szczególnie azjatyckim. Niektóre środowiska wskazują także na znaczenie czynników pogodowych. Czy pomyślelibyście, że cena butli z gazem może być uzależniona od niskiego stanu opadów atmosferycznych w Brazylii? Gaz grzewczy, gaz ziemny, propan butan – na ceny tych paliw oddziałują także ruchy największych graczy na światowej, politycznej szachownicy. Do 2017 roku mogliśmy obserwować spadek cen za 1 kWh paliwa gazowego, później nastąpił proces stałego wzrostu.
Podsumowanie
Teraz już wiesz ile kosztuje butla gazowa oraz jakie są rodzaje butli gazowych na polskim rynku. Wpływ na cenę butli z gazem ma sytuacja ekonomiczna, ekologiczna oraz polityczna. Warto jednak wiedzieć jak wygląda wymiana butli z gazem, ponieważ z pewnością będziesz się mierzył z taką sytuacją w swoim życiu.