Dofinansowanie do wymiany pieca - do kiedy można palić węglem? - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
31.10.2022

Dofinansowanie do wymiany pieca – do kiedy można palić węglem?

Dofinansowanie do wymiany pieca

Jakość powietrza, którym codziennie oddychamy ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia. Niestety stężenie zanieczyszczeń w powietrzu wzrasta bardzo mocno każdej zimy, co wynika z większego zapotrzebowania na ciepło. Nadal wiele osób spala w piecach śmieci, czy węgiel niskiej jakości. Jednym z europejskich sposobów walki z takim stanem rzeczy jest dofinansowanie do wymiany pieca. Termomodernizacja budynku, wymiana kotła na bardziej ekologiczne rozwiązania, czy chociażby wprowadzanie kar za emisję szkodliwych spalin prowadzi do częściowej poprawy sytuacji. Z tego tekstu dowiesz się jakie wymagania musisz spełnić aby otrzymać dotacje do wymiany pieca CO oraz do kiedy należy wymienić przestarzałe kotły węglowe. 

Dlaczego wymiana pieca jest tak ważna?

Blisko połowa zarejestrowanych w Polsce źródeł ciepła na paliwa stałe to kotły poniżej trzeciej klasy, które potocznie nazywamy kopciuchami. Są one wykorzystywane głównie do spalania węgla, paliw węglopochodnych i drewna. Zgodnie z danymi szacunkowymi, do wymiany jest blisko 3 miliony pieców w domach jednorodzinnych. Ta liczba będzie jeszcze większa, jeśli dołożymy do niej przestarzałe piece w budynkach wielomieszkaniowych. Skala problemu jest naprawdę duża a czas na wprowadzenie stosownych zmian topnieje z każdym kolejnym dniem. Spalanie drewna i węgla kamiennego prowadzi do wytworzenia tak zwanych ,,produktów lotnych”. Są to węglowodory, tlenki siarki i azotu, popiół, sadza czy chociażby tlenek węgla, czyli cała gromada szkodliwych i rakotwórczych trucizn. Wdychając dym powstający ze spalania węgla wprowadzamy do naszej krwi substancje smoliste, które powoli wyniszczają nasz organizm od środka. Dlatego dofinansowanie do wymiany pieca jest skutecznym sposobem na poprawę zdrowia nas samych, jak i również sąsiadów, dzieci czy osób postronnych. Ogrzewanie gazowe w Szczecinku może doprowadzić do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem, czy chociażby wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości w danym obszarze. 

Dlaczego warto wymienić piec węglowy (kopciucha)? 

  • Poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów. 
  • Wyższa sprawność nowych kotłów prowadzi do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem. 
  • Automatyczne systemy sterowania pozwalają na ograniczenie zużycia paliwa i prowadzą do jeszcze większej oszczędności. 
  • Dla posiadaczy kopciuchów dostępne jest dofinansowanie do wymiany pieca, które pozwala na obniżenie kosztów inwestycji w termomodernizację. Zamiast płacić kary i generować koszty, warto postarać się o pozyskanie środków na zakup nowoczesnego kotła. Na tym rozwiązaniu możesz jedynie zyskać! 
  • Dobra jakość powietrza na danym obszarze przekłada się na lepszą jakość życia i wzrost wartości nieruchomości
  • Nowoczesne kotły, np. gazowe to urządzenia praktycznie bezobsługowe, które cechują się wysoką wygodą użytkowania. Natomiast sam gaz grzewczy jest paliwem powszechnie dostępnym, dzięki czemu nie musimy się martwić o brak ciepła w naszym domu.
  • Ustawy antysmogowe i inne zmiany w prawie dążą do wyeliminowania starych pieców węglowych, które w niedalekiej przyszłości staną się po prostu nielegalne

Wymiana pieca – do kiedy trzeba wymienić piec?

Konstytucja RP nakłada na władze publiczne obowiązek dbania o zdrowie publiczne, a co za tym idzie – o jakość powietrza. Poszczególne sejmiki wojewódzkie podejmują uchwały, których celem jest wyeliminowanie przestarzałych urządzeń grzewczych. Uprawnienia w tym zakresie posiadają również władze miast i gmin, które mogą wprowadzać własne rozstrzygnięcia i ograniczenia, zmierzające do poprawy jakości powietrza. Dla przykładu, Bytów znajduje się w województwie pomorskim. Jego mieszkańcy mają czas do końca wakacji w 2024 roku, aby wymienić kopciuchy na nowe urządzenia. Warto zainteresować się tym wcześniej i zainwestować, np. w ogrzewanie gazowe Bytów.  W województwie pomorskim znajduje się również Sopot, który posiada własną uchwałę antysmogową. Tym samym mieszkańcy Sopotu mają czas na wymianę do końca 2023 roku. Z każdym kolejnym rokiem maleje także dofinansowanie do wymiany pieca jakie można uzyskać od miasta. W 2021 roku instalacje proekologiczne były w całości pokrywane przez władze miasta. W 2023 roku poziom dofinansowania zmaleje do poziomu 60%. 

Obowiązkowa wymiana kopciuchów – terminy

  • Do 01.01.2023: województwa łódzkie, małopolskie i mazowieckie.
  • Do 01.07.2023: województwo świętokrzyskie.
  • Do 01.01.2024: województwa kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
  • Do 01.07.2024: województwo dolnośląskie.
  • Do 01.09.2024: województwo pomorskie.
  • Do 01.01.2027: województwo lubuskie.
  • Do 01.01.2030: województwo opolskie. 

Dofinansowanie do wymiany pieca CO – dostępne opcje

Istnieje kilka programów, które umożliwiają pozyskanie środków na wymianę pieca. Najpopularniejszym z nich jest ogólnopolski program Czyste Powietrze oraz Czyste Powietrze Plus. W niektórych gminach dostępne są także lokalne programy, takie jak Stop Smog, czy Ciepłe Mieszkanie. Alternatywnym rozwiązaniem może być dofinansowanie do wymiany pieca od PGNiG, jednak trzeba się spieszyć, bowiem zakończenie programu premiującego ogrzewanie gazowe dla domu zaplanowane jest na 31 grudnia 2022 roku. 

Czyste Powietrze – dotacje do wymiany pieca CO

Program Czyste Powietrze umożliwia ubieganie się o dofinansowanie do wymiany starych pieców na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, jak i do termomodernizacji budynku. O dofinansowanie do wymiany pieca mogą się starać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

STOP SMOG – dofinansowanie pieca

Program jest przeznaczony dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, na wsparcie likwidacji lub wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizacji w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób najmniej zamożnych. Budżet programu to 698 milionów złotych, natomiast okres wdrażania przewidziany jest do 2028 roku.

Ciepłe mieszkanie – budynki wielorodzinne

Wiele osób wnosiło, że dofinansowania dotyczą głównie budynków jednorodzinnych. Pomijany był aspekt budynków wielomieszkaniowych, zamieszkiwanych przez wiele rodzin. Właśnie z myślą o takich podmiotach powstał program Ciepłe Mieszkanie. Jest on skierowany do gmin, które następnie będą ogłaszać nabór na swoim terenie dla osób fizycznych, posiadających tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. To świetna okazja aby postawić na ogrzewanie gazowe Miastko.

Program PGNiG – wymiana starego źródła ciepła

Dofinansowanie do wymiany pieca od PGNiG ruszyło 1 kwietnia 2022 roku. Z programu mogą skorzystać mieszkańcy domów jednorodzinnych. Budżet programowy to 10 milionów złotych, natomiast wysokość dofinansowania uzależniona jest od wieku budynku. Im starszy dom, tym wyższą dopłatę do wymiany źródła ciepła można uzyskać. 

Dotacje do wymiany pieca CO – ile można zyskać?

Każdy program zakłada kilka poziomów dofinansowania i wymaga spełnienia nieco innych warunków. Wszyscy chcemy zyskać jak najwięcej, bądź stracić jak najmniej. Dlatego warto przeanalizować, który program będzie najbardziej korzystny w twoim indywidualnym przypadku. Zastanów się także jakie urządzenie wymiany ciepła chcesz zakupić i zapoznaj się z aktualnymi cenami w punktach oferujących sprzedaż paliw

Czyste Powietrze – wysokość dotacji 

W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dotacje do wymiany pieca CO i termomodernizacji domu: 

  • Do 30 tysięcy złotych (poziom podstawowy);
  • Do 37 tysięcy złotych (poziom podwyższony);
  • Do 69 tysięcy złotych (najwyższy poziom).

Alternatywnie można uzyskać dofinansowanie z prefinansowaniem:

  • Do 47 tysięcy złotych (poziom podwyższony);
  • Do 79 tysięcy złotych (najwyższy poziom). 

STOP SMOG – wysokość dofinansowania 

Dotacja ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów do 70% kosztów realizacji porozumienia. Jednak koszt realizacji termomodernizacji nie może przekroczyć 53.000 zł w jednym lokalu.

Ciepłe mieszkanie – ile dofinansowania można dostać?

Tutaj kwestia uzależniona jest od konkretnej gminy. Największy budżet jest skierowany do gmin o najwyższym stopniu zanieczyszczenia powietrza. Dofinansowanie do wymiany pieca może wynieść:

  • Do 17.500 zł (poziom podstawowy);
  • Do 26.900 zł (poziom podwyższony);
  • Do 39.900 zł (najwyższy poziom). 

Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca?

Przede wszystkim, zapoznaj się z dokumentacją i wymaganiami poszczególnych programów. Następnie sprawdź jakie informacje musisz zawrzeć we właściwym wniosku. Już na tym etapie musisz podjąć decyzję o rodzaju pieca, który chcesz zakupić. Polecamy ogrzewanie gazowe Biały-Bór, dostępne również w innych miastach. Wniosek o dofinansowanie do wymiany pieca należy złożyć do Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwych dla twojego województwa. Możesz to zrobić również bez wychodzenia z domu, korzystając z gotowego e-wniosku. Następnie pozostaje czekać na kontakt ze strony urzędu. Najczęściej procedura wygląda w następujący sposób:

  1. Wypełnij wniosek, podpisz go i złóż we właściwym urzędzie. 
  2. Dołącz do wniosku o dofinansowanie do wymiany pieca wszystkie wymagane załączniki. 
  3. Wyraź zgodę na wizytę kontrolerów, którzy potwierdzą istnienie kopciucha. 
  4. Podpisz umowę. 
  5. Zrealizuj ustaloną inwestycję, zgodną z postanowieniami umowy. 
  6. Złóż wniosek rozliczeniowy, załączając dowody płatności za wykonane usługi i zakupione urządzenia. 
  7. Ciesz się nowoczesnym piecem, który ogranicza emisję szkodliwych substancji. 

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27