Budowa instalacji przemysłowej dla suszarni zboża - Dostawca Gazu i Paliw Romgaz

Case study - Budowa instalacji przemysłowej dla suszarni zboża

Wróć do listy

Suszarnia zbożowa na chwilę przed żniwami – czy to ma sens?

Na inwestycję w suszarnie zbożową zasilaną propanem od Romgaz zdecydował się pan Emil – rolnik z kujawsko-pomorskiego, posiadający ponad 1200 ha ziemi, na której głównie uprawia kukurydzę. Potrzebował niezawodnego systemu, który mógłby działać nieprzerwanie przez okres żniw i który nie zaskoczyłby go wysokimi kosztami.

Kilka słów o kliencie

Na inwestycję w suszarnie zbożową zasilaną propanem od Romgaz zdecydował się pan Emil – rolnik z kujawsko-pomorskiego, posiadający ponad 1200 ha ziemi, na której głównie uprawia kukurydzę. Potrzebował niezawodnego systemu, który mógłby działać nieprzerwanie przez okres żniw i który nie zaskoczyłby go wysokimi kosztami.

Suszarnie zbożowe na propan

W Romgaz współpracujemy nie tylko z osobami prywatnymi i przedsiębiorcami, ale też z rolnikami. Realizujemy dla nich inwestycje w suszarnie zbożowe na propan, zapewniające niską cenę suszenia i stabilizację kosztów w trakcie sezonu. Takie rozwiązanie to także brak opłat stałych – inne źródła zasilania suszarni, jak gaz ziemny, generują koszty przez cały rok, a za LPG płaci się tylko przy tankowaniu. Nieużywana suszarnia jest bezkosztowa.

Wreszcie, przy odpowiedniej liczbie zbiorników, praca może trwać nieprzerwanie nawet przez kilka dni między tankowaniami.

Zboże jest doskonale wysuszone, a spaliny – woda i dwutlenek węgla – nie powodują zanieczyszczenia plonów. Instalacje od Romgaz to także duża sprawność palników, połączona z dobrą automatyką suszarni – żadna kropla gazu nie jest spalana na marne.

Decyzja na ostatnią chwilę

Decyzję o inwestycji w propan rolnik podjął bardzo późno – na krótko przed żniwami. Dodatkowo taki areał wymagał dużej mocy i zaplecza magazynowego – a to ostatnie wiąże się ze zgłoszeniem tematu do urzędów, co z kolei wydłuża okres realizacji.

Podjęliśmy się jednak wyzwania – podzieliliśmy proces budowy na dwa etapy: jeden niewymagający decyzji środowiskowej i drugi, dla którego była potrzebna. Wprowadziliśmy też innowacje, ułatwiające zarządzaniem całym systemem z biura rolnika.

Realizacja oferty

Zrealizowana obietnica w dwóch etapach

Do naszych zadań należało: stworzenie projektu instalacji, dostawa zbiorników, montaż i uruchomieniem instalacji. Etap pierwszy obejmował wybudowanie instalacji gazowej i podłączenie jej do suszarni. Zdecydowaliśmy się na budowę dwóch zbiorników podziemnych o pojemności dziesięciu tysięcy litrów każdy. Taka maksymalna pojemność nie wymaga pozyskania decyzji środowiskowej, co pozwoliło zaoszczędzić czas.

Zgodnie z umową ukończyliśmy realizację na kilka dni przed żniwami, podczas których co dwa dni dostarczaliśmy paliwo. System telemetrii pozwalał zarówno inwestorowi, jak i nam, na bieżąco kontrolować zużycie gazu, by uchronić pracę urządzeń przed przestojami. Sprawa pierwszego roku suszenia była więc zamknięta.

Etap drugi jako element strategii długofalowej, wymagał uzyskania decyzji środowiskowej. Założyliśmy poszerzenie bazy magazynowej dla zwiększenia bezpieczeństwa operacyjnego – w Romgaz dostarczamy gaz w ciągu 24h od zamówienia, ale lepszym rozwiązaniem zawsze jest posiadanie własnych, odpowiedniej wielkości zbiorników.

W tym przypadku baza magazynowa pomieściła 35 tysięcy litrów gazu, co zapewniło na żniwa w kolejnych latach nie tylko niski koszt suszenia, ale też pewną pracę bez zbędnych przestojów.

Korzyści już w pierwszym roku

Koszt inwestycji zamknął się na poziomie 170 000 zł. Biorąc pod uwagę wcześniejsze wydatki gospodarstwa związane z suszeniem około 9 000 ton upraw, już w pierwszym roku inwestor zaoszczędził kilkaset tysięcy złotych względem oleju opałowego i gazu ziemnego. Rolnik od razu zauważył niską cenę wysuszenia tonoprocenta kukurydzy. Docenia także wsparcie merytoryczne ze strony Romgaz i wywiązanie się z umowy, która pozwoliła na oszczędności już w pierwszym roku od zapytania o ofertę. Twierdzi także, że suszarnia daje spokój i komfort podczas żniw, a powierzenie realizacji sprawdzonemu dostawcy pozwala skupić się w pełni na pracy w gospodarstwie.

Rolnik – świadomy inwestor

Nie czekaj na ostatnią chwilę – myśl o przyszłych żniwach już dziś! Zastanawiasz się, jak obniżyć koszty w gospodarstwie rolnym w przyszłym roku? Zadzwoń do nas i porozmawiaj o tym, co możemy dla Ciebie zrobić.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja
(59) 833 10 27