Modernizacja starej osiedlowej kotłowni - Dostawca Gazu i Paliw Romgaz

Case study - Modernizacja starej osiedlowej kotłowni

Wróć do listy

Czy mieszkańcy osiedla położonego w środku lasu (bez szans na dostęp do ciepła systemowego), skazani są na rosnące koszty ogrzewania, ogromne straty ciepła i oddychanie zanieczyszczonym powietrzem?

Kilka słów o kliencie

Zgłosiła się do nas zarządca spółdzielni sprawujący zarząd nad Osiedlem Leśnym we wsi Biesowice. Dwa bloki, z których składało się osiedle, ogrzewane były do tej pory ciepłem z kotłowni węglowej. Położenie w samym środku lasu nie dawało niestety mieszkańcom szans podłączenia do ciepła systemowego. Wysokie koszty ogrzewania i rosnące zanieczyszczenie powietrza zmusiło ich do poszukiwania alternatywnych, tańszych i bardziej ekologicznych źródeł ciepła. 

Modernizacja starej osiedlowej kotłowni

Problemem mieszkańców i zarządców wspólnoty były bardzo wysokie koszty ogrzewania, które generowała stara kotłownia. Sytuację pogarszała obecność przestarzałej sieci przesyłowej, która dodatkowo powodowała, że straty ciepła były olbrzymie. 

Urządzenia w kotłowni węglowej, które dotychczas obsługiwały ogrzewanie obu bloków, wymagały masy pracy, były bardzo awaryjne i przysparzały inwestorowi ciągłych problemów, co generowało wysokie koszty ze względu na obsługę i zanieczyszczało całe osiedle.  

Brudne powietrze, duże koszty ogrzewania, psująca się kotłownia, rosnące wydatki na jej eksploatację i funkcjonowanie doprowadziły do tego, że spółdzielnia zgłosiła się do nas z prośbą o wycenę przejścia na propan.

Rozwiązania, które zaproponowaliśmy

Szacujemy, że przejście na gaz będzie dla mieszkańców oznaczało spadek kosztów o co najmniej połowę! Dzięki modernizacji redukcja kosztów będzie tak duża, że instalacja zwróci się maksymalnie w 3 lata użytkowania. 

A kolejnych zalet tego rozwiązania końca nie widać, oto kilka z nich: 

  • W całym budynku nie było pomieszczenia, w którym mogłaby się znaleźć taka kotłownia, dlatego zamontowaliśmy kocioł na zewnątrz. Nie wpływa to w żaden sposób na zużycie gazu ani na zużycie sprzętu. 
  • Kocioł jest bezobsługowy, więc jego koszty eksploatacyjne w porównaniu do wcześniejszej kotłowni (koszt dwóch palaczy zatrudnionych na ¾ etatu wynosił 50 000 zł), to olbrzymia oszczędność. 
  • Kocioł wykonany jest w specjalnej technologii, która umożliwia mu pracę w ujemnych temperaturach. Nie wpływa to w żaden sposób na funkcjonowanie samej jednostki. Ani na zużycie gazu. 

Realizacja oferty

Zamontowane kotły dysponują też zapasem mocy, dzięki czemu będziemy mogli w przyszłości podłączyć inne budynki, które są tu w sąsiedztwie, ale ogrzewają się same. 

W Polsce niestety jest wciąż mnóstwo podobnych osiedli, na których mieszkańcom doskwierają rosnące koszty ogrzewania i zanieczyszczenia spowodowane przestarzałymi kotłowniami węglowymi. 

Tym bardziej jesteśmy dumni z tej współpracy i tego, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do polepszenia życia wielu rodzin. Mieszkańcy szybko odczują niższe rachunki za ogrzewanie i czystsze powietrze w swojej okolicy. 

Osiedle, które jeszcze do niedawno było zanieczyszczone od nieefektywnego ogrzewania węglem, generowało duże koszty ogrzewania… teraz ogrzewa się gazem płynnym ze zbiornika, redukując koszty ogrzewania mieszkańców o co najmniej połowę.

Też chciałbyś poprawić jakość powietrza i sporo zaoszczędzić?

Jeżeli Ty w swojej wspólnocie lub spółdzielni masz podobne problemy, kotłownia jest przestarzała, generuje bardzo duże koszty, ulega częstym awariom, mocno zanieczyszcza powietrze w okolicy, odezwij się do nas, przygotujemy dla Ciebie wstępną wycenę wymiany na ekologiczną, bezobsługową, gazową kotłownię. 

Poniżej umieszczamy również gotowy wzór listu do zarządców spółdzielni, który możesz do nich wysłać, jeżeli macie podobne problemy i zwrócić im uwagę na rozwiązania, które tu zastosowaliśmy.

Wzór listu do zarządcy

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja
(59) 833 10 27