Duża firma z branży rolniczej - Dostawca Gazu i Paliw Romgaz

Case study - Duża firma z branży rolniczej

Wróć do listy

Czy związek z gazem ziemnym musi trwać na dobre i na złe?

W biznesie liczy się elastyczność – dlaczego więc sposób ogrzewania i pozyskiwania energii ma być wybrany raz na zawsze? Wielu przedsiębiorcom wciąż wydaje się, że jeśli używają gazu ziemnego, to są do niego przywiązani do końca. Tymczasem rzeczywistość jest o wiele korzystniejsza – mogą przerzucić się na LPG w razie długotrwałego wzrostu i powrócić do gazu ziemnego, gdy sytuacja się odwróci. Taki właśnie biznesowy strzał w dziesiątkę zrealizowała z nami duża firma z branży rolniczej.

Kilka słów o kliencie

Nasz klient to firma z branży rolniczej – światowy dostawca podrobów i mięsa, produktów i półproduktów do branż farmaceutycznych, spożywczych i zoologicznych. Przedsiębiorstwo zużywa ogromne ilości energii, m.in. do ogrzewania – bez pewnego dostawcy jego funkcjonowanie jest więc niemożliwe.

Przez wiele lat klient używał LPG, zmieniając dostawców. W 2020 roku zdecydował się na przejście na gaz ziemny – wtedy jego cena giełdowa była atrakcyjna i konkurencyjna. Zdemontował więc istniejące zbiorniki, odstąpił od umów z dostawcami i przełączył się w pełni na nowy tryb pozyskiwania energii.

Problem do rozwiązania

Niespodziewanie dla wszystkich pod koniec 2021 roku pojawiło się widmo wojny w Ukrainie. Ceny na rynkach gazu skoczyły. Pojawiły się pogłoski o możliwych przerwach w dostawach. W międzyczasie państwowi monopoliści, chcąc wykorzystać nastroje Polaków, podnieśli ceny jeszcze bardziej – z 240 zł/mWh do prognozowanych 3150 zł/mWh. Przez ten ruch mnóstwo polskich przedsiębiorstwo upadło – ale nie omawiana firma, której właściciel zawczasu podjął mądrą decyzję o powrocie do LPG, które na ten moment było tańszą opcją.

Pojawiły się jednak pewne przeszkody: poprzednia instalacja została zlikwidowana, a zbiorniki zdemontowane i oddane poprzedniemu operatorowi. Dodatkowo większość dostawców proponowała realizacje w bardzo odległych terminach, gdyż nie posiadała odpowiedniej infrastruktury – zbiorników i parowników. Wtedy klient zgłosił się do Romgaz i otrzymał od nas bardzo korzystną ofertę.

Propozycja oszczędnego rozwiązania

Naszymi założeniami było:

  • wykonanie instalacji w 1 miesiąc,

  • pozostawienie możliwości „przechodzenia” między propanem a gazem ziemnym i odwrotnie,

  • Gwarancja niewymuszania przestojów w trakcie realizacji.

Romgaz, dzięki zapasom części do wykonania tak dużej instalacji, mógł podjąć się realizacji inwestycji w zaledwie miesiąc. Wiedzieliśmy, że technologia LPG jest już w firmie znana, a większość urządzeń można przezbroić lub przeinstalować w prosty sposób z gazu ziemnego na propan – klient zachował więc elastyczność, co okazało się świetną strategią.

Dodatkowo przewidywaliśmy, że koszt wytwarzania energii przy dostawach z Romgazu zamknie się średniorocznie na poziomie 250-350 zł/mWh – czyli tak, jak przed kryzysem gospodarczym plasował się gaz ziemny.

Realizacja oferty

Po podpisaniu umowy 29.12.2021 i dostarczeniu dokumentacji przez klienta, rozpoczęliśmy realizację inwestycji, która trwała do zaledwie 26.01.2022 roku. Na terenie zakładu podłączyliśmy pierwszą z fabryk o zapotrzebowaniu na moc 3,6 mW do instalacji złożonej z 4 zbiorników naziemnych i 2 parowników elektrycznych, o wydajności pokrywającej 140% obecnego zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Wszystko to zostało zamontowane tak, aby zachować elastyczność dostaw. Przebudowaliśmy stacje redukcyjne, przezbroiliśmy kotły na LPG i detekcję gazu na propan.

W kolejnym etapie przyłączyliśmy następną fabrykę o zapotrzebowaniu na moc 1,2 mW – dołożyliśmy 2 kolejne zbiorniki o pojemności 6400 litrów i wykonaliśmy podobne prace przezbrojeniowe.

Ogromne oszczędności

Wszystko to, na co deklarowaliśmy się w ofercie, zostało zrealizowane. Średnioroczny koszt uzyskania 1 mWh zamknął się na poziomie 320 zł. Fabryki nie miały ani jednego dnia przestoju. Dodatkowo przy realizacji okazało się, że nasi specjaliści zoptymalizowali kotły, redukując zużycie o 30% Tym samym tylko poprzez tę innowację nasz klient zużył w 12 miesięcy 480 tysięcy litrów LPG mniej, oszczędzając w stosunku do pierwotnych założeń 1 milion złotych netto!

Ostatecznie, w stosunku do scenariusza, w którym omawiany klient pozostałby przy gazie ziemnym, inwestycja w rozwiązanie Romgaz przełożyła się na kilka milionów złotych oszczędności, a przedsiębiorstwo wdraża dalsze realizacje na kolejnych obiektach.

Chcesz zapewnić swojemu przedsiębiorstwu wolność od monopoli i możliwość elastycznego korzystania z energii w swojej firmie? Skontaktuj się z nami – przygotujemy ofertę skrojoną pod Twoje potrzeby!

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja
(59) 833 10 27