Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.
Butla z gazem w kuchenkach gazowych to w wielu domach – szczególnie na wsiach czy w miejskich “sypialniach” – wciąż podstawowy sprzęt domowy, bez którego przygotowywanie posiłków byłoby niemożliwe. Od przyszłego roku użytkowników tego taniego źródła energii czekają podwyżki, a także niespodziewane opłaty dodatkowe, wynikające ze zmian w prawie. Co musisz o nich wiedzieć?
Butla na propan-butan
Butla na propan-butan o wadze 11kg to ekonomiczne źródło energii w domach, które nie są podłączone do miejskiej sieci gazowej. Gotowanie na gazie jest zdecydowanie tańsze niż użytkowanie płyty indukcyjnej, która jest jednym z najbardziej energochłonnych domowych sprzętów. Wymiana butli jest prosta i szybka – nierzadko zajmują się nią firmy, dostarczające je do domu. Najnowsze modele pozwalają na zużycie gazu do ostatniej kropli i gwarantują 100% bezpieczeństwo przy prawidłowym użytkowaniu. Wreszcie wielu domowych kucharzy uważa, że dania przygotowywane na kuchenkach gazowych są smaczniejsze niż te same, ugotowane na indukcji.
Przeciętna cena butli z propan-butanem waha się między 60 a 90 zł w zależności głównie od dostawcy, miejsca zakupu i jakości gazu. Ta o wadze 11 kg wystarcza na około miesiąc gotowania. Od przyszłego roku cena zmieni się jednak drastycznie przez wymóg kosztownej legalizacji butli.
Butla na gaz propan-butan
Klienci nie zdają sobie sprawy, że butle, aby były bezpieczne, powinny być regularnie legalizowane. To krótki przegląd, który do tej pory kosztował około 8 złotych. Od 2025 roku koszt ten z różnych względów wyniesie 60 złotych – i z pewnością zostanie przerzucony na klientów. Ceny butli wzrosną więc o kilkadziesiąt procent.
Nowe, bardziej rygorystyczne badania sprawią także, że nawet 40% z butli obecnie dostępnych na rynku, zostanie odrzuconych i zutylizowanych. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo odbiorców. Dziś jednak powoduje jego zmniejszenie ze względu na nieuczciwe praktyki dostawców.
Niesprawne butle z propan-butanem
Chcąc pozbyć się problemu z przyszłym odrzuceniem sprzętu, nieuczciwi sprzedawcy masowo wydają obecnie klientom niesprawne butle z propan-butanem. Posiadające wady lub nietypowe sprzęty, które nie przejdą w 2025 roku legalizacji, dziś zalewają rynek prywatnych odbiorców, narażając ich na poważne niebezpieczeństwo.
Praktyka ta polega na tym, aby sprzedać klientowi butle, które od nowego roku nie przejdą przeglądu. Niektórzy dostawcy chcą jednym słowem zarobić na złomie, zamiast ponosić koszt utylizacji. Niczego nieświadomy odbiorca dokonuje zakupu – a gdy przynosi butlę z powrotem do napełnienia, producent nie zgadza się na to, ponieważ nie spełnia ona przyszłych wymogów. W punkcie wymiany na klienta czeka więc kolejny koszt: kupienie nowego sprzętu – być może równie wadliwego – lub wbicie ważnej legalizacji.
Tomasz Szultka, ekspert od paliw i gazu, znany szerzej dzięki popularyzatorskiej działalności na kanale YouTube “Lekcje Propan Guru” wprost mówi o tym, że nieuczciwe praktyki to nadużywanie zaufania klientów, rzutujące na całą branżę. “W związku ze zmianami prawa coraz więcej firm chce >optymalizować koszty<, napełniając butle bez ważnej legalizacji lub nietypowe. To nie tylko oszustwo – takie działanie naraża na utratę zdrowia, życia lub mienia tysiące nieświadomych użytkowników. Każdy kupujący gaz w butli powinien obecnie nie tylko mocno przyjrzeć się marce dostawcy i zastanowić się, czy warto trzymać się najtańszej czy niesprawdzonej opcji.”. Tomasz Szultka podkreśla, że odbiorca musi zwrócić uwagę, czy butla pobierana ma ważną legalizację. Jak to zrobić?
Butla z gazem propan-butan – tabliczka znamionowa
Chroniąc swoje bezpieczeństwo, przy kolejnej wymianie butli z gazem propan-butan należy przyjrzeć się tabliczce znamionowej. Znajduje się ona:
- na kołnierzu butli,
- na rączce lub uchwycie w przypadku braku kołnierza.
Zapis składa się z miesiąca i roku legalizacji, pieczęci TDT/UDT/znaku PI i daty kolejnej legalizacji.
Jakie butle nie zostaną przyjęte w punkcie wymiany? To te:
- Na których znaki na legalizacji są niewyraźne i nieodczytywalne.
- Po terminie daty legalizacji.
- Z innych krajów, z innymi zaworami, niedopuszczone do obrotu, nienormatywne: czerwone, “duńskie” (z dwoma spawami zamiast jednego na środku).
- Uszkodzone, wgniecione, nadpalone, zardzewiałe.
Posiadacze takich butli powinni przygotować się na kupienie nowych – koniecznie z ważną legalizacją. Przyjmując nową butlę trzeba ją natomiast bardzo dokładnie obejrzeć i nie zgadzać się na odebranie jej, jeśli posiada nawet niewielkie, drobne wady.
Butla na propan – prawidłowa i legalna
Prawidłowa butla na propan ma przede wszystkim jeden poziomy spaw na środku i klasyczny polski zawór (to ostatnie nie dotyczy jedynie nowości na rynku – wygodnych butli typu click-on). Nie ma wżerów, nadpaleń, wgnieceń ani nie jest >spuchnięta<.
Chociaż wspomniane podwyżki są nieuchronne, butle z propan-butanem w 2025 roku nadal będą tańszym rozwiązaniem niż montowanie kuchenek elektrycznych i używanie indukcji. Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie uczciwego dostawcy lub przyjrzenie się butli w swoim punkcie wymiany, aby nie narażać się na dodatkowe koszty oraz na nieuczciwe praktyki niektórych sprzedawców.