Budowa zbiornika na gaz płynny. Jak zbudowany jest zbiornik LPG - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
04.09.2024

Budowa zbiornika na gaz płynny. Jak zbudowany jest zbiornik LPG

Budowa zbiornika na gaz, wszystkie jego elementy i wskaźniki, to nie tylko ciekawostki techniczne. To potężna praktyczna wiedza, która pomoże Ci lepiej zrozumieć jego codzienne działanie. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja instalacja działa sprawnie, ekonomicznie i jest bezpieczna. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jak samodzielnie sprawdzić poziom gazu, jakie są kluczowe elementy zbiornika, czym różnią się zbiorniki naziemne od podziemnych i dlaczego zbiornika na gaz nie da się napełnić do 100% jego objętości.

Spis treści

  • Naziemny i podziemny zbiornik na gaz płynny – budowa i różnice
  • Budowa zbiornika naziemnego o pojemności 2700l
  • Budowa zbiornika podziemnego o pojemności 3600l
  • Jak zbudowany jest zbiornik na gaz płynny – poszczególne elementy
  • Reduktor ciśnienia w instalacji gazowej
  • Zawór do napełniania zbiornika
  • Wskaźnik poziomu gazu
  • Zawór bezpieczeństwa
  • Zawór poboru fazy gazowej
  • Zawór serwisowy do odpompowania gazu
  • Tabliczka znamionowa
  • Króciec
  • Jak sprawdzić poziom napełnienia zbiornika na gaz płynny?
  • Jak działa pływak i dlaczego blokuje butlę po napełnieniu do 85%, a nie 100%?
  • Podsumowanie

Naziemny i podziemny zbiornik na gaz płynny – budowa i różnice

Decydując się na zakup i instalację zbiornika na gaz płynny LPG, musisz wybrać jeden z dwóch rodzajów zbiornika: zbiornik naziemny lub podziemny. Różnią się one sposobem montażu, ale dziś zajmiemy się ich budową, by lepiej zrozumieć, jak działają i pomóc Ci zarówno w wyborze, jak i późniejszej eksploatacji.

Zbiornik gazowy – podziemny, czy naziemny? Co wybrać? Przeczytaj artykuł: Zbiorniki gazowe – zasady bezpiecznego montażu i użytkowania.

Na zdjęciu poniżej zauważyć można wygląd i podstawowe różnice w budowie na zewnątrz butli. Naziemny zbiornik, jak wskazuje jego nazwa, montowany jest na powierzchni, a podziemny zakopywany jest w ziemi. Naziemny, ponieważ jest bardziej podatny na temperaturę, zazwyczaj pokryty jest białą farbą, która odbija promienie słoneczne. Podziemny (zielony) pokryty jest specjalną powłoką antykorozyjną.

Naziemny zbiornik na gaz i podziemny zbiornik na gaz wygląd zewnętrzny

Poniżej na przekrojach przedstawiamy dwa typy zbiorników (naziemny i podziemny) o różnej pojemności wraz ze wszystkimi ważnymi parametrami. Będziemy się nimi posługiwać przy omawianiu poszczególnych, najważniejszych elementów zbiornika. W dalszej części artykułu wyjaśnimy na zdjęciach wraz z krótkimi opisami poszczególne elementy zbiorników na gaz.

Budowa zbiornika naziemnego o pojemności 2700l

Budowa zbiornika na gaz. Zbiornik naziemny 2700l - przekrój, budowa i wymiary

Budowa zbiornika podziemnego o pojemności 3600l

Budowa zbiornika na gaz. Zbiornik na gaz podziemny 3600l - przekrój, budowa i wymiary

Zbiornik podziemny zarówno, jak i naziemny dają możliwość, ogrzewanie gazem płynnym LPG w domu jednorodzinnym, firmie, wspólnocie mieszkaniowej, czy gospodarstwie rolnym. Sprawdź cennik zbiorników podziemnych i naziemnych dla domu firmy i bloku.

Jak zbudowany jest zbiornik na gaz płynny – poszczególne elementy

Reduktor ciśnienia w instalacji gazowej

Reduktor ciśnienia w instalacji gazowej

Pierwszym elementem na zewnątrz zbiornika, na który zwrócimy uwagę, jest reduktor pierwszego stopnia. Nie jest on elementem samego zbiornika tylko częścią instalacji. Jego zadaniem jest redukcja ciśnienia w instalacji gazowej do 1,5 bara. Ciśnienie w zbiorniku naziemnym różni się w zależności od pory roku. Latem wynosi pomiędzy 6-8 bara. Zimą około 4 barów.

Zawór do napełniania zbiornika

Zawór ten służy do tankowania zbiornika. Umieszczony jest w łatwo dostępnym miejscu i zapobiega wyciekom podczas tankowania, umożliwiając bezpieczne napełnianie zbiornika gazem LPG.

Zawór do napełnienia zbiornika gazowego naziemnego

Wskaźnik poziomu gazu

Wskaźnik poziomu gazu. Procentomierz na zbiorniku gazowym.

Wskaźnik służy do odczytu poziomu gazu w zbiorniku. Każdy procent odpowiada jednej setnej pojemności Twojego zbiornika.

Zawór bezpieczeństwa

Zawór bezpieczeństwa

Zawór ten zabezpiecza nas przed wzrostem ciśnienia gazu wypełniającego zbiornik do poziomu powyżej 15,6 bara. Po podniesieniu się ciśnienia wewnątrz zbiornika zawór otwiera się. Dzięki temu w sposób kontrolowany wypuszczany jest ze zbiornika gaz, chroniąc zbiornik przed rozerwaniem. Jest to duży zawór znajdujący się poza pokrywą armatury. Kiedy ciśnienie w zbiorniku wraca do normy zawór samoczynnie zamyka się.

Zawór poboru fazy gazowej

Zawór poboru fazy gazowej

Poprzez ten zawór pobierany jest gaz do kotła. W jego wnętrzu znajduje się manometr pokazujący ciśnienie gazu i odpowietrznik. Zawór ten wykorzystywany jest, chociażby do wypuszczenia nadmiaru azotu podczas pierwszego tankowania, a także kontrolowania poziomu napełnienia zbiornika w sytuacji zacięcia się poziomowskazu.

Zawór serwisowy do odpompowania gazu

Zawór do odpompowania gazu. Zawór serwisowy

Zawór ten używany jest do wytankowywania gazu ze zbiornika na przykład przed wykonaniem próby ciśnieniowej lub w przypadku odessania gazu w celu wymiany dzierżawionego na własny.

Tabliczka znamionowa

Tabliczka znamionowa na zbiorniku na gaz płynny

Na każdym zbiorniku gazu znajdziesz tabliczkę znamionową. Określa ona najważniejsze parametry zbiornika.

Króciec

W zbiorniku podziemnym montowany jest u góry. Służy do poboru fazy płynnej ze zbiornika. Spotykany jest zazwyczaj w instalacjach przemysłowych. Poprzez króciec pobierana jest faza płynna do parownika. W zbiorniku naziemnym znajduje się w przedniej części na samym dnie zbiornika i wyprowadzony jest na jego czoło. Bez względu na rodzaj zbiornika króciec zawsze zakończony jest zaślepką, zaworem lub kołnierzem.

Króciec do poboru fazy płynnej w zbiorniku podziemnym
Króciec do poboru fazy płynnej w zbiorniku naziemnym

Jak sprawdzić poziom napełnienia zbiornika na gaz płynny?

Jak sprawdzić poziom gazu w zbiorniku? Skąd wiedzieć, ile gazu już zużyłeś? Odpowiedź jest prosta. W pierwszej kolejności spójrz na wskaźnik poziomu gazu. Sprawdź, ile procentów brakuje do 85%. Liczbę tę następnie pomnóż przez liczbę litrów, które odpowiadają jednemu procentowi pojemności Twojego zbiornika.

Zademonstrujmy to na przykładzie: Załóżmy, że Twój zbiornik o pojemności 2700l napełniony jest w 30%. Z obliczeń wychodzi, więc, że w zbiorniku masz jeszcze 810l gazu. Aby nie przekroczyć poziomu 85% pojemności zbiornika, dotankować możesz jeszcze 1485l.

Jak dobrać wielkość zbiornika do swoich potrzeb? Zobacz, na ile wystarcza zbiornik na gaz 2700l

Jak działa pływak i dlaczego blokuje butlę po napełnieniu do 85%, a nie 100%?

Pływak poprzez swoje położenie we wnętrzu butli „informuje”, ile gazu jest w zbiorniku, zapobiegając zatankowaniu nadmiernej ilości gazu. Gdy unosi się on na odpowiednią wysokość (85% napełnienia zbiornika), to po osiągnięciu przez niego tego poziomu gaz wypychany jest w fazie płynnej do góry i wybija się przez zaworek na zewnątrz. Dzięki temu wiemy, że zbiornik napełniony jest do maksimum swojej objętości, czyli 85%. Dzięki sprawnie działającemu pływakowi zbiornik nie przepełni się.

Pamiętaj, że zrozumienie funkcji poszczególnych elementów, takich jak pływak czy zawór bezpieczeństwa, nie tylko zwiększa Twoje bezpieczeństwo, ale też pozwala na optymalne wykorzystanie zbiornika. Wykorzystaj tę wiedzę zarówno w domu, jak i w firmie, aby zawsze mieć pewność, że Twoja instalacja gazowa działa sprawnie i ekonomicznie.

Podsumowanie

Podsumowując, wiedza o budowie i zasadach działania zbiornika na gaz płynny jest kluczowa dla każdego właściciela zbiornika LPG. Dzięki wiedzy z tego artykułu możesz teraz kontrolować poziom gazu w zbiorniku na swojej posesji, obsługiwać instalację w bezpieczny sposób i planować samodzielnie uzupełnianie paliwa potrzebnego do zasilania instalacji gazowej.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27