Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.
Dzięki szerokiemu spektrum zastosowań w życiu codziennym i zawodowym, gaz w butlach stanowi jedno z najpopularniejszych paliw na naszym rodzimym rynku. Szacuje się, że 1/3 gospodarstw domowych regularnie korzysta z butli gazowych. To rodzi oczywistą potrzebę regularnego uzupełniania deficytu gazu. W tym celu należy odwiedzić punkt wymiany butli z gazem i uiścić stosowną opłatę. A co gdybyśmy odwrócili role i zaczęli na tym zarabiać? Z tego tekstu dowiecie się jak otworzyć punkt wymiany butli gazowych oraz dlaczego sprzedaż paliw to idealny biznes dla Ciebie!
Dlaczego warto założyć punkt wymiany butli gazowych?
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze! Albo o zapomnianą rocznicę. My się jednak skupimy na kwestiach finansowych. Popyt na wymianę butli uzależniony jest od podaży. Przed podjęciem decyzji, by otworzyć punkt wymiany butli z gazem, należy rozeznać się jaką popularnością cieszy się propan-butan w Twojej okolicy. Jeżeli butle stosowane są przez okoliczne firmy i mieszkańców, wówczas należy wybrać dobrą lokalizację. Dostęp do parkingu jest tutaj konieczny – rzadko bowiem ktoś dokonuje wymiany gazu w butli na piechotę. Kolejne miejsce jakie powinieneś odwiedzić to hurtownia paliw, taką jak RomGaz. U nas dowiesz się jakie są ceny hurtowe gazu oraz obliczysz ile możesz zarobić.
Gaz w butlach a gaz w zbiornikach
Czy są jakieś zagrożenia, które wymuszają na nas przechowywanie gazu w butli, bądź w zbiorniku? Niespecjalnie. Zazwyczaj wynika to po prostu z zapotrzebowania. Na potrzeby kuchni turystycznej, czy prostego koksownika gazowego powinna nam w pełni wystarczyć butla. Gdy chodzi już o ogrzewanie całego domu czy firmy to konieczny będzie zbiornik. Stacje paliw przechowują w zbiornikach autogaz – trudno bowiem, by 11 kilogramowa butla zaspokoiła potrzeby kilkudziesięciu kierowców. Kierowcy samochodów z instalacją gazową również posiadają specjalne zbiorniki – zazwyczaj umiejscowione w miejscu koła zapasowego.
Punkt wymiany butli gazowych – przepisy
By założyć punkt wymiany butli z gazem, konieczne będzie przystosowanie budynku i placu do aktualnych przepisów, głównie przeciwpożarowych. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji określają między innymi zasady przechowywania butli, wymogi co do sprzętu gaśniczego – jego oznaczenia i konserwacji. Punkty w których wymienia się butle gazowe muszą być odpowiednio oznaczone (zakaz używania ognia) i posiadać instrukcje postępowania na wypadek pożaru. Warto przemyśleć te kwestie już na etapie planowania działalności. Właściciel punktu wymiany butli gazowych, również tych turystycznych, odpowiada także za same butle które wymienia. Każda butla z gazem powinna posiadać unikalną tabliczkę znamieniową oraz aktualne badanie wykonane przez Urząd Dozoru Technicznego.
Zauważyłeś, że cena gazu wzrasta regularnie od 2017 roku? Nic nie wskazuje na to, by miało być taniej. Podobnie na rynkach zachowuje się gaz grzewczy. Nie czekaj! Załóż punkt wymiany butli z gazem we współpracy z RomGaz!