Zakaz węgla! Rewolucja w ogrzewaniu bloków. Czym ogrzewać, żeby później nie żałować? - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
03.06.2024

Zakaz węgla! Rewolucja w ogrzewaniu bloków. Czym ogrzewać, żeby później nie żałować?

Od 2029 roku ma wejść w życie całkowity zakaz używania kotłów węglowych. Już od 2027 kotły gazowe będą mogły występować tylko w układach hybrydowych*.

Zarządców i właścicieli wspólnot także czeka obowiązkowa wymiana kotłów. Co musisz zrobić, żebyś Ty jako zarządca nieruchomości i jej mieszkańcy nagle z dnia na dzień nie znaleźli się w potrzasku nowych obostrzeń, wyższych kosztów ogrzewania, a nawet kar? 

Jakie źródło ogrzewania wybrać? Jeżeli jesteś w tej licznej grupie, którą czeka wymiana przestarzałego ogrzewania, to koniecznie przeczytaj artykuł do końca, aby uniknąć kosztownego wyboru.

* Kocioł gazowy nie będzie mógł być samodzielnym źródłem ciepła. Będzie mógł zostać włączony do systemu z instalacją solarną, fotowoltaiczną lub pompą ciepła.

Pompa ciepła: efektywny, nowoczesny sposób ogrzewania, czy droga „zabawka”? 

Niestety pompy ciepła w naszym klimacie generują zbyt duże rachunki w zimne dni. Pompa ciepła, jak sama nazwa wskazuje, pobiera ciepło z powietrza. Kiedy ciepła jest zbyt mało, musi używać grzałki elektrycznej. Efekt? Wtedy pompa ciepła za kilkadziesiąt tysięcy złotych staje się zwykłym elektrycznym podgrzewaczem wody, który generuje olbrzymie koszty dla mieszkańców. 

Ze względu na charakterystykę pracy, pompy ciepła sprawdzają się tylko tam, gdzie współczynnik COP (współczynnik wydajności, który wyraża stosunek dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej, którą zużyła pompa) jest relatywnie dobry. Nasuwa się pytanie — jeżeli nie pompy ciepła, to co? 

Kotły gazowe zewnętrzne — ostatnia deska ratunku dla mieszkalnictwa wielorodzinnego

Gdy chodzi o wybór ogrzewania lepiej nie bazować wyłącznie na własnych przekonaniach, niepełnych informacjach czy rekomendacjach znajomych. Oto 7 faktów o gazie LPG, które pomogą Ci przy wyborze źródła ogrzewania dla nieruchomości.   

1. Gwarancja najniższej ceny na rynku 

Dzięki temu, że wspólnota jest właścicielem zbiornika, ma ona możliwość aktywnego porównywania cen gazu płynnego na rynku. To oznacza, że zawsze możesz wybierać ofertę, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. 

2. Bezobsługowy system ogrzewania bez kosztów stałych 

Brak konieczności zatrudnienia palacza przekłada się na znaczące oszczędności. U naszych klientów koszt utrzymania etatu palacza często przekraczał 4000 złotych miesięcznie (!). 

Dzięki nadzorowi zdalnemu lub obecności dozorcy, koszty te spadają nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Takie rozwiązanie może przynieść rocznie oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

3. Nadzór zdalny i szybka reakcja na awarie — ciągłe ogrzewanie bez przerw i niespodzianek

Możliwość monitorowania pracy kotła oraz zużycia gazu z wykorzystaniem technologii nadzoru zdalnego zapewnia pełen komfort użytkowania. Dodatkowo, w przypadku wystąpienia awarii, system jest w stanie przekazać wstępną diagnozę serwisowi, co skraca czas naprawy. Dzięki temu większość problemów może być rozwiązana już przy pierwszej interwencji, co minimalizuje przestój i koszty związane z serwisem. 

4. Prąd, za DARMO? 

Kotły gazowe zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne piece węglowe, pelletowe z podajnikami. To daje wspólnocie kolejne oszczędności, gdyż mieszkańcy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z zużyciem prądu. 

5. Oszczędności na przeglądach i serwisie

Koniec z kosztownymi przeglądami. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych, koszty przeglądów i konserwacji spadają do poziomu 1500 – 2000 zł rocznie. To istotne obniżenie kosztów eksploatacyjnych i kolejne oszczędności dla wspólnoty. 

6. Nieprzerwana praca i pełna wydajność kotła 

Zalety nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, to nie tylko oszczędności, ale również efektywność wykorzystania energii. W porównaniu z tradycyjnymi kotłami węglowymi, które wykorzystują tylko około 60% energii, kotły kondensacyjne pozwalają na pełne wykorzystanie jej potencjału, co przekłada się na mniejsze zużycie i większe oszczędności.

7. Bezpieczeństwo dzięki wyprowadzeniu kotła na zewnątrz budynku 

Przeniesienie kotła na zewnątrz budynku eliminuje ryzyko zapłonu czy wydobywania się szkodliwych substancji do wnętrza budynku. To nie tylko kwestia oszczędności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa dla mieszkańców budynku i sąsiadujących z nim terenów. 

Ile realnie możesz zaoszczędzić, przechodząc z węgla na gaz LPG? 

Zobacz wideo, w którym pokazujemy, jak obniżyliśmy koszty ogrzewania oraz koszty stałe o 50% w jednej ze spółdzielni mieszkaniowych dla dwóch bloków!

Czy modernizacja kotłowni w bloku musi być droga? 

Jasno widać, że przejście na gaz LPG jest dla wielu wspólnot mieszkaniowych nie tylko ostatnią deską ratunku, ale także ogromną oszczędnością.   

Zamiast samodzielnie kalkulować opłacalność przejścia ze starych systemów na węgiel i pellet na podstawie niepełnych informacji i fake newsów, skontaktuj się z nami i sprawdź fakty. Odpowiemy wyczerpująco i merytorycznie na wszystkie Twoje pytania.

PS Jesteś mieszkańcem bloku i wysokość Twoich rachunków za ogrzewanie wynika z przestarzałego, awaryjnego źródła ciepła zasilanego węglem? Za 2-3 lata Twój zarządca stanie przed wyborem nowego źródła ogrzewania dla bloku. Przygotowaliśmy gotową wiadomość do zarządcy, którą możesz mu wysłać, by zwrócić jego uwagę na gaz LPG — zdecydowanie tańszy, ekologiczny i bezobsługowy sposób ogrzewania bloku. 

List do zarządcy

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27