Jakie grzejniki wybrać do ogrzewania gazowego? | Poradnik RomGaz
Aktualności
Wróć do listy
29.09.2022

Jakie grzejniki wybrać do ogrzewania gazowego?

Jakie grzejniki wybrać do ogrzewania gazowego?

Życie opiera się na ciągłych wyborach. Umiejętne podejmowanie decyzji to sztuka, której uczymy się przez całe życie. Warto jednak korzystać z doświadczenia innych osób, by wystrzegać się potencjalnych błędów. Jeżeli zdecydowałeś się na ogrzewanie gazowe, musisz stanąć przed kolejnym dylematem – doboru odpowiedniego systemu rozprowadzania ciepła. Z tego tekstu dowiesz się jakie grzejniki do ogrzewania gazowego są najlepsze, a jakich rozwiązań lepiej unikać. 

Grzejnik a ogrzewanie domu

Grzejniki, nazywane popularnie kaloryferami, to wymienniki cieplne służące do rozprowadzenia ciepła po różnych pomieszczeniach. Wyróżniamy grzejniki przekazujące ciepło za pomocą promieniowania oraz konwekcji. Sposób oddawania ciepła poprzez promieniowanie przypomina działanie słońca. Grzejnik promieniuje ciepłem, które ogrzewa podłogę, meble, sufit oraz osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Jednocześnie minimalizuje się unoszenie kurzu, a temperatura rozkłada się po pokojach w optymalny sposób. Gaz grzewczy wykorzystywany jest przez kocioł gazowy, będący źródłem ciepła. Zadaniem kaloryferów jest jego właściwa wymiana i rozprowadzenie.  Zamiennie do promieniowania stosuje się określenia radiacja. Na innej zasadzie działa zjawisko konwekcji. 

Konwekcja a promieniowanie grzejników

Konwekcja bazuje na podstawowych prawach fizyki. Do grzejnika trafia powietrze z pomieszczenia, które pozyskuje w ten sposób ciepło. Ciepłe powietrze unosi się do góry, by następnie rozprowadzić się po pomieszczeniu. Rozgrzane powietrze oddaje swoje ciepło, jednocześnie tracąc temperaturę. Następnie trafia po raz kolejny do grzejnika, gdzie cały proces jest powtarzany. Cała metoda jest bardzo efektywna, co przekłada się na mniejszy rozmiar kaloryferów. Jednocześnie należy liczyć się z tym, że promieniowanie rozprowadza ciepło w bardziej równomierny sposób. Pomieszczenie ogrzane poprzez konwekcję będzie miało najwyższą temperaturę pod sufitem, podczas gdy przy podłodze temperatura będzie o kilka stopni Celsjusza niższa. Jaki kaloryfer do ogrzewania gazowego sprawdzi się najlepiej?

Rodzaje grzejników do ogrzewania gazowego

  • Grzejniki aluminiowe – przeważnie mają konstrukcję żeberkową, a dzięki wykonaniu z aluminium są bardzo dobrymi przewodnikami ciepła;
  • Grzejniki płytowe – zazwyczaj składają się z  jednej, dwóch lub trzech płyt stalowych;
  • Grzejniki konwektorowe – urządzenia niezależne od instalacji centralnego ogrzewania, zasilane prądem elektrycznym, 
  • Grzejniki niskotemperaturowe to wszelkie grzejniki, które bazują na temperaturze zasilania do 55 stopni Celsjusza.  

Czy kaloryfer do ogrzewania gazowego to dobry pomysł?

Każdy rodzaj grzejników posiada swoje indywidualne wady i zalety. Można spotkać się z opiniami, że grzejniki niskotemperaturowe staną się w przyszłości standardem. Na ten moment są one jednak rzadko stosowane. Ogrzewanie gazowe dla domu to rozwiązanie uniwersalne, które może współpracować praktycznie z każdym rodzajem grzejników. Nie można jednak zapominać o tym by moc cieplna grzejnika była zgodną z parametrami posiadanego kotła. Kaloryfer do ogrzewania gazowego wiąże się z dużą swobodą regulowania temperatury. Wystarczy wykonać odpowiedni ruch głowicą i gotowe! Ponadto grzejniki nagrzewają się bardzo szybko, przez co w szybkim tempie wzrasta temperatura w całym pomieszczeniu. 

Ogrzewanie podłogowe gazowe

Nie można jednak zapominać o ogrzewaniu podłogowym, bazującym na promieniowaniu. Jego niewątpliwą zaletą jest rozprowadzanie ciepła od podłogi do sufitu, zapewniając niebywały komfort stóp. Kolejnym plusem gazowego ogrzewania podłogowego są walory przestrzenne i estetyczne – nie trzeba montować na ścianach żadnych grzejników. Nie ma jednak rozwiązań idealnych. Ogrzewanie podłogowe wiąże się z ciągłym unoszeniem się kurzu w powietrzu, co nie jest dobre dla naszego zdrowia. Co do zasady, wymaga także więcej czasu od grzejników do nagrzania pomieszczenia. Grzejnik do CO gazowego nie wymaga także ingerencji w podłogę, co znacznie redukuje koszt instalacji cieplnej. 

Jakie grzejniki do ogrzewania gazowego – stalowe czy aluminiowe?

W gazowych instalacjach grzewczych najczęściej stosuje się grzejniki płytowe wykonane z pionowych płyt stalowych. Zazwyczaj posiadają one również aluminiowe blachy, które optymalizują powierzchnię na której dochodzi do wymiany ciepła. Kluczowym czynnikiem przy wyborze grzejnika do ogrzewania gazowego jest tempo oddawania i utrzymywania ciepła. Przy instalacji gazowej ważne jest również to, by znaleźć zaufaną firmę oferującą sprzedaż paliw. Grzejnik aluminiowy to wzorowy przewodnik ciepła, który w bardzo krótkim tempie uzyskuje zadaną temperaturę. Działa to niestety również w drugą stronę. Aluminium nie utrzymuje swojej temperatury zbyt długo. Kaloryfery aluminiowe do ogrzewania gazowego powinno się stosować w budynkach ocieplonych, czyli takich z dobrą izolacją cieplną. Alternatywą są grzejniki stalowe, które nagrzewają się wolniej ale znacznie dłużej utrzymują swoją temperaturę. Można także pokusić się o rozwiązanie pośrednie, czyli stalowy kaloryfer płytowy z aluminiowymi blachami. Zastosowanie aluminium poprawia tempo grzania, natomiast stalowe płyty dłużej przekazują energię cieplną do pomieszczenia. 

Kaloryfer do ogrzewania gazowego – podsumowanie

  • Kotły gazowe współpracują z grzejnikami każdego typu, a nawet ogrzewaniem podłogowym,
  • Grzejniki muszą mieć zgodne parametry cieplne z posiadanym piecem gazowym,
  • Kaloryfery aluminiowe nagrzewają się szybciej niż grzejniki stalowe, 
  • Grzejniki żeliwne i stalowe dłużej utrzymują pożądaną temperaturę od grzejników aluminiowych, 

Grzejnik do CO gazowego powinien być dostosowany do pomieszczenia w jakim się znajduje oraz odpowiadać naszym indywidualnym oczekiwaniom grzewczym. 

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27