Jak wybrać dostawcę gazu dla Twojej firmy - na co zwrócić uwagę? - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
30.04.2023

Jak wybrać dostawcę gazu dla Twojej firmy – na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać dostawcę gazu dla firmy?

Wybór odpowiedniego dostawcy gazu dla Twojej firmy to ważne zadanie, które może wpłynąć na efektywność kosztową i operacyjną przedsiębiorstwa. Na świecie nie brakuje oszustów, którzy chowają swoja prawdziwe intencje za niejasnymi i skomplikowanymi umowami. W niniejszym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy gazu i czego powinieneś unikać. Oto kilka kluczowych czynników, które pomogą ci ustalić czy dostawca gazu i paliw ma szczere intencje.

1. Nie daj się nabrać na podejrzanie niską cenę! 

Porównanie cen oferowanych przez różnych dostawców gazu jest jednym z pierwszych kroków, które wykonujemy podczas poszukiwań. Pamiętaj jednak, że w rzeczywistości najniższa cena bardzo rzadko oznacza najlepszą ofertę. Częstokroć za niską ceną ukryty jest szereg opłat dodatkowych, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Niektórzy dostawcy gazu zaniżają cenę paliwa, by zrekompensować ją sobie absurdalnie wysokimi kosztami dostaw i transportu. Warto poszukać dostawcę, który jest w stanie zagwarantować stałe stawki za gaz przez określony okres czasu. 

2. Dokładnie przeczytaj umowę 

Jednym z największych błędów jakie popełniamy przy zawieraniu transakcji jest nieczytanie umów. Niestety bardzo często wiąże się to ze złożeniem podpisu pod oświadczeniem, iż zapoznaliśmy się z treścią umowy i nie zgłaszamy do niej żadnych poprawek. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza nasze pole manewru w przypadku niezadowolenia. Czasami sprawia wręcz, że zmiana dostawcy gazu okazuje się wręcz niemożliwa. Co do zasady, prosta i krótka umowa oznacza jasne i szczere intencje po stronie dostawcy gazu płynnego. Warto także poszukać elastycznej oferty, szczególnie w przypadku szybko rozwijających się przedsiębiorstw, które mogą potrzebować zmiany parametrów dostaw w przyszłości. 

3. Renoma i opinie o dostawcy gazu 

Renoma i pozytywne opinie odnośnie dostawcy gazu są kolejnym istotnym czynnikiem, który wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Warto skorzystać z oferty firm, które posiadają ugruntowaną pozycję na rynku i funkcjonują nieprzerwanie od wielu lat. Takim podmiotem może okazać się hurtownia paliw, która zazwyczaj jest w stanie zaproponować także bardzo konkurencyjne stawki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, jakie opinie mają inni klienci na temat jakości obsługi, niezawodności dostaw oraz szybkości reagowania na ewentualne problemy. Dobre opinie wskazują na wysoką jakość usług i większe prawdopodobieństwo, że dostawca będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania. Jednak zawsze lepiej kierować się opiniami osób, które znamy niżeli tymi odnalezionymi w Internecie. Warto również sprawdzić, czy dostawca posiada wszelkie wymagane certyfikaty i licencje, co jest gwarancją bezpieczeństwa i legalności świadczonych usług.

4. Lokalizacja i obszar działania dostawcy gazu

Obszar działania dostawcy gazu oraz lokalizacja punktu dystrybucyjnego mają duże znaczenie, jeśli potrzebujesz częstych lub pilnych dostaw. Szukając dostawcy gazu płynnego zlokalizowanego blisko Twojej firmy, możesz zaoszczędzić na kosztach transportu, a także uzyskać szybszą i bardziej niezawodną dostawę. Pamiętaj, że wybierając lokalnego dostawcę przyczyniasz się również do rozwoju regionu w którym mieszkasz bądź pracujesz. Lokalny patriotyzm to istotny czynnik, wpływający na poprawę warunków życia lokalnej społeczności. Natomiast sam gaz dla biznesu może przyczynić się do zwiększenia prestiżu twojej firmy.  

5. Obsługa klienta i wsparcie techniczne

Kolejnym czynnikiem, który pomoże ci odróżnić amatora od profesjonalnej firmy jest kompetentna obsługa klienta oraz wsparcie techniczne. Dobra komunikacja oraz szybkie reagowanie na ewentualne awarie czy pytania ze strony klienta świadczą o wysokiej jakości usług dostawcy gazu. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czy dostawca gazu oferuje wsparcie techniczne oraz jakie są godziny pracy obsługi klienta. Dostępność pomocy w razie potrzeby jest nieoceniona, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Jeżeli dostawca nie oferuje pomocy technicznej to musisz liczyć się z tym, że w przypadku kryzysowych sytuacji będziesz musiał sobie z nimi poradzić samemu.

6. Szybka dostawa gazu płynnego do zbiorników i inne usługi dodatkowe

Niektórzy dostawcy gazu mogą oferować dodatkowe usługi, które mogą być przydatne dla Twojej firmy. Przykłady takich usług to dostawa tego samego dnia, analiza zużycia gazu, wsparcie w zakresie efektywności energetycznej czy doradztwo techniczne. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązania mogą okazać się zbędne, jednak w długoterminowej perspektywie mogą poprawić ogrzewanie gazowe dla firm i pomóc w zoptymalizowaniu zużycia gazu w Twoim biznesie.

7. Możliwość zmiany dostawcy gazu

Zastanawiasz się dlaczego dostępna zmiana dostawcy gazu może świadczyć na korzyść danej firmy? To bardzo proste. Jeżeli firma umożliwia zmianę dostawcy bez większych zobowiązań to znaczy, że jest pewna swojej oferty. Klient i tak wybierze rozwiązanie, które będzie dla niego najbardziej korzystne. Dlatego jeśli jakaś firma próbuje cię związać wieloletnią umową bez możliwości zmiany dostawcy gazu to powinien to być dla ciebie sygnał ostrzegawczy. Dlatego przed zawarciem umowy z dostawcą gazu warto sprawdzić, jakie są warunki zmiany dostawcy w przyszłości. Sytuacja na rynku energetycznym może się zmieniać, a możliwość swobodnej zmiany dostawcy gazu pozwala na korzystanie z bardziej atrakcyjnych ofert w przyszłości. 

Sprawdzony dostawca gazu – podsumowanie

Wybór odpowiedniego dostawcy gazu dla Twojej firmy to decyzja, która może rzutować na efektywności operacyjnej oraz kosztowej całego przedsiębiorstwa. Mamy nadzieję, że nasz artykuł w formie poradnika pomoże Ci wybrać odpowiedniego dostawcę gazu. Biorąc pod uwagę przytoczone czynniki będziesz mógł dokonać świadomego wyboru, który przyczyni się do sukcesu Twojego biznesu.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27