Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.
Kocioł kondensacyjny jest idealnym przykładem tego, jak pomysłowość może zrewolucjonizować technologie z których korzystamy każdego dnia. Spalany gaz nie potrzebuje rozpalania i dodatkowego czasu by osiągnąć optymalną temperaturę, jak ma to miejsce w przypadku paliw stałych. Można poprawić izolacje termiczną zbiornika, wprowadzić inteligentne systemy podtrzymujące temperaturę, jednak sama zasada działania kotła gazowego pozostaje bez zmian. Jednak czy na pewno? Z tego artykułu dowiesz się jak działa kocioł kondensacyjny i w jaki sposób może zwiększyć opłacalność twojej instalacji grzewczej.
Rodzaje kotłów gazowych
Sposób i zasada działania kotła gazowego determinuje jego rodzaj. Wyróżniamy kotły:
- tradycyjne – bazują na prostym procesie spalania gazu;
- kondensacyjne – poza spalaniem gazu pozyskują energię również ze spalin;
- pulsacyjne – kotły kondensacyjne w których palnik zastąpiony jest przez komorę spalania;
- kaskadowe – połączenie kilku kotłów na gaz grzewczy w jednym, kaskadowym układzie.
Kocioł gazowy kondensacyjny – zasada działania
Podstawowa zasada działania kotła gazowego, opierająca się na tradycyjnym spalaniu gazu w kontrolowanych warunkach, została zrewolucjonizowana za sprawą kotłów kondensacyjnych. W trakcie spalania gazu grzewczego dochodzi do emisji spalin i pary wodnej, które wyprowadzamy z instalacji przy pomocy komina lub systemu wentylacyjnego. Inżynierowie wpadli jednak na pomysł, by wykorzystać również energię ze spalin za pomocą procesu nazywanego kondensacją. Na czym to polega?
Woda znajdująca się w spalinach zostaje skroplona, stając się dodatkowym źródłem energii cieplnej. Tym samym nasz kocioł kondensacyjny osiąga wyższą sprawność od tradycyjnego pieca. Dzięki procesowi kondensacji ogrzewanie gazowe dla domu wiąże się z niższymi kosztami, ponieważ generujemy więcej ciepła z tej samej ilości gazu. To wszystko za sprawą prostego pomysłu – wykorzystania spalin do własnych potrzeb, czyli ogrzewania.
Kocioł kondensacyjny – budowa
By lepiej zrozumieć to, jak działa kocioł kondensacyjny, należy zagłębić się w jego budowę. Jedną z cech charakterystycznych tego urządzenia jest zamknięta komora spalania, która pobiera powietrze z zewnątrz, np. przy użyciu rury wyprowadzonej przez ścianę. Pozwala to na dokonanie kilku uproszczeń w zakresie wentylacji i jednocześnie zapobiega wyciekowi gazu do pomieszczenia. Zasada działania kotła gazowego oraz jego budowa uzależniona jest od tego, czy jest to kocioł jednofunkcyjny, czy też dwufunkcyjny. Pierwszy z nich odpowiada za podgrzewanie wody użytkowej, natomiast piece dwufunkcyjne stanowią dodatkowo istotny element centralnego ogrzewania. Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny wykorzystuje wymiennik płytowy przez który przepływa woda.
Kocioł gazowy kondensacyjny a tradycyjny – różnice
Warto także zwrócić uwagę na różnice w budowie pomiędzy kotłem kondensacyjnym a tradycyjnym. Sprowadzają się one głównie do odbiornika ciepła, czyli wymiennika spaliny-woda. Jego zadaniem jest odebranie ciepła ze spalin, by następnie przekazać je do wody grzewczej, przepływającej przez wymiennik. O ile nazewnictwo może wydawać się skomplikowane, o tyle sam proces jest bardzo prosty. Szczególnie jeśli pozyskuje się gaz dla biznesu od sprawdzonego dystrybutora. Współczesne kotły gazowe to urządzenia bezobsługowe, które po startowej konfiguracji nie wymagają dodatkowych interwencji ze strony użytkowników.
Kocioł kondensacyjny a straty ciepła
Nieodłącznym elementem instalacji c.w.u. oraz c.o. są straty cieplne. Oszczędność ekonomiczna i energetyczna bardzo często wynikają z odpowiedniej izolacji termicznej, która pozwala dłużej utrzymać pożądaną temperaturę wody, np. w zasobniku, bądź podgrzewaczu. Całkowite wykorzystanie ciepła ze spalania nie jest jednak możliwe, a potencjalne straty cieplne są zjawiskiem nieuniknionym. Zazwyczaj dochodzi do nich poprzez:
- stratę kominową (wylotową) – uzależnioną od temperatury spalin;
- oddawanie ciepła do powietrza otaczającego kocioł;
- niezupełne spalanie gazu – dostarczanie zbyt małej ilości tlenu do komory spalania.
Na efektywność naszej instalacji wpływ ma również jakość i czystość gazu, dlatego należy go kupować jedynie w sprawdzonych punktach, oferujących sprzedaż paliw.
Podsumowanie: jak działa kocioł kondensacyjny?
Zasada działania kotła gazowego jest bardzo prosta – do komory spalania dopuszczany jest tlen oraz gaz. Powstała mieszanka zostaje podpalona przez palnik, dzięki czemu oddaje energię cieplną do wody. Podgrzana woda trafia następnie do naszej instalacji ciepłej wody użytkowej, bądź odbiorników centralnego ogrzewania. Natomiast kocioł kondensacyjny wykorzystuje dodatkowo spaliny, pozyskując z nich energię, nim zostaną ostateczne wyprowadzone przez komin.