Instalacja gazowa na zewnątrz budynku hotelowego. Czy dzierżawa zbiornika LPG to dla hoteli poza siecią gazową jedyna opcja? Obalamy mity! - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
20.09.2024

Instalacja gazowa na zewnątrz budynku hotelowego. Czy dzierżawa zbiornika LPG to dla hoteli poza siecią gazową jedyna opcja? Obalamy mity!

Ile Twój hotel może zaoszczędzić dzięki wymianie zbiorników LPG z dzierżawionych na własne? Rozmawiając z osobami zarządzającymi wielkimi, luksusowymi hotelami, które nie mają dostępu do sieci gazowej, usłyszeliśmy, że dzierżawa zbiornika na gaz LPG, to jedyna dostępna i najbardziej opłacalna opcja na rynku. Jedna z tych osób pokazała nam swoje rachunki i zrobiliśmy małą symulację kosztów. Okazało się, że dzierżawiąc zbiorniki, tracą oni około 250 000 złotych rocznie. Czy dzierżawa zbiornika, to jeden z najgorszych pomysłów dla hoteli? Spójrzmy na fakty i naprostujmy parę kwestii.

Spis treści:

  • Dzierżawa zbiornika, czyli ukrywanie kosztów instalacji gazowej przed inwestorem
  • Zbiornik na gaz dla hotelu – własność, czy dzierżawa? Co lepsze?
  • Podsumowanie

Dzierżawa zbiornika LPG, czyli ukrywanie przed inwestorem kosztów instalacji gazowej?

Wspomniany we wstępie zarządca hotelu ma trzy instalacje gazowe, które dzierżawi. Każda z tych instalacji ma wartość około 250 000 złotych. A klient zapłacił za każdą z nich 35 000 złotych, czyli nieco ponad 10% ich wartości.

Zasilają one kuchnię, ciepłą wodę i strefę SPA. Dwie z nich basen zewnętrzny. Baseny te podgrzewane są tylko latem. Mimo to parownik podłączony jest do sieci elektrycznej stale, jednak hotel z niego nie korzysta. Dlaczego to istotna informacja? Ponieważ zastosowany przez dostawcę gazu parownik jest elektryczny. W związku z tym na stałe potrzebuje być zasilany przez przyłącze o mocy 15kW, które generuje koszty stałe na poziomie 40 000 złotych rocznie.

Jak hotele oszczędzają dzięki własnej instalacji LPG?

Sprawdź, ile zaoszczędzisz, mając własne zbiorniki do ogrzewania pokoi i basenów. Gaz dla biznesu >>

Mamy do czynienia z sytuacją, w której dostawca gazu zainstalował najtańszy możliwy parownik… ale najdroższy w eksploatacji. Jako wykonawca instalacji gazowych widzieliśmy już nie jedno, jednak niezmiennie nazywamy to ukrywaniem kosztów przed inwestorem i kolejną opłatą, którą ponosi inwestor. Wydatkiem, którego klient nie jest do końca świadomy, a kolejnym, który ponosi, jest zakup gazu w dużo wyższej cenie niż na wolnym rynku. Według pomiaru zużycia gazu hotel ten zużywa 140 000 l gazu rocznie i każdy litr jest przepłacany o 30 kilka groszy. Mamy więc sytuację, w której klient mógłby, kupując instalację na własność oszczędzić prawie 100 000 zł rocznie. Także jak widzisz, w takich hotelach wysokie są nie tylko standardy… ale też rachunki za gaz.

Czy tych kosztów dało się uniknąć? Oczywiście, jednak poziom dezinformacji, złożoności umów, niskiej przejrzystości zapisów i ukrywania kosztów przed inwestorami jest ogromny. Nie daj sobie mydlić oczu. Obalmy raz na zawsze mity związane z większą opłacalnością dzierżawionego zbiornika LPG nad posiadaniem własnego.

Instalacja gazowa dla hotelu – zbiornik na własność, czy dzierżawa? Co lepsze?

Wielu klientów biznesowych nie w pełni rozumie zapisy umów dzierżawy zbiorników gazu płynnego. W efekcie wiele z nich podpisywanych jest na warunkach dla klienta niekorzystnych. Często po wielu latach dzierżawienia zbiornika odkrywają (lub nie), że była to najmniej opłacalna opcja. Dopiero po czasie rodzi się w nich świadomość, że instalacja gazowa na zewnątrz budynku w postaci zbiornika, powinna być ich własnością.

Krótka oszczędność, długoterminowy koszt

Koszt podstawowej instalacji gazowej LPG dla przedsiębiorstwa może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Oferta dzierżawy pozwala już na początku zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent tej kwoty. Jest to realna oszczędność, wobec której trudno przejść obojętnie. Niestety najczęściej inwestor nie zastanawia się, skąd tak duża różnica w cenie? Dostawca gazu odbije sobie ten rabat na kliencie, doliczając mu wyższe marże do ceny gazu. W efekcie dzierżawa, która na pierwszy rzut oka wydawała się najkorzystniejszym rozwiązaniem finansowym, faktycznie w dłuższej perspektywie czasu nadwyręża Twój budżet ponad miarę. Koszty, mimo że na początku niższe, drenują Twoją kieszeń, ale rozłożone na dłuższy okres trudno dostrzec od razu. Spotkaliśmy się z przypadkami, gdzie cena była zawyżona nawet o złotówkę na litrze w porównaniu do cen rynkowych, pomimo dużych wolumenów zakupowych. Jak wypada w tej sytuacji inwestycja we własny zbiornik? Najczęściej zwrot dokonuje się po 4-5 latach.

Niewidzialne koszty dzierżawy zbiornika LPG

Jednym z problemów z dzierżawą zbiornika jest fakt, że jako inwestor nigdy nie zyskasz pełnej kontroli nad własnością urządzenia. Choć początkowo dzierżawa wydaje się mniej kosztowna, w dłuższej perspektywie nie przynosi takiej wartości jak zakup zbiornika na własność. Inwestując od razu większą sumę, zyskujesz coś, co będzie służyć przez 20-25 lat, generując oszczędności na przestrzeni czasu. Zyskujesz więc pełną kontrolę nad infrastrukturą, w tym możliwość modernizacji i dostosowania jej do przyszłych potrzeb hotelu. W przypadku późniejszej ewentualnej zmiany systemu ogrzewania zbiornik możesz sprzedać — nawet za 70% pierwotnej wartości. Z kolei w przypadku dzierżawy, nawet po latach użytkowania, zbiorniki pozostają własnością dostawcy.

Wystarczy spojrzeć na poniższy bilans kosztów, aby dostrzec, że inwestycja w zbiornik jest zdecydowanie bardziej opłacalna w długoterminowej perspektywie.

Tabela przedstawiająca różnice pomiędzy zbiornikiem na własność, a dzierżawionym

Źródło: Leksykon Propan Guru

Własna instalacja gazowa = niższe koszty gazu

Posiadanie zbiorników na własność daje pełną swobodę w wyborze dostawcy gazu. To Ty decydujesz, od kogo kupujesz gaz i masz możliwość negocjacji ceny oraz warunków dostaw. W przypadku niezadowolenia z obsługi czy terminów możesz bez problemu zmienić dostawcę. W dodatku, jeśli Twoja firma przechodzi przez trudny okres, nie musisz kupować gazu wcale, co pozwala na pełną elastyczność.

Związany umową dzierżawy zbiornika na gaz?

Pomożemy Ci przejść od kosztownej dzierżawy do oszczędności i niezależności. Umów bezpłatną konsultację.

DARMOWA KONSULTACJA

Uważaj na tanie parowniki

Dostawcy gazu często próbują instalować najtańsze parowniki elektryczne, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dobrą opcją. W rzeczywistości generują one wysokie koszty eksploatacyjne, które z czasem obciążają Twoją firmę. Warto zainwestować w urządzenia o wyższej efektywności, które będą tańsze w długoterminowej eksploatacji.

Jaki parownik wybrać?

Przy budowie instalacji gazowej LPG, dobór parownika jest dużo bardziej istotny niż wszystkie inne parametry. Oto najpopularniejsze parowniki:

Parownik elektryczny wykorzystuje grzałki, które do odparowania 100 kg gazu zużywają około 16 kW energii. Jest to prostsze i tańsze rozwiązanie pod kątem początkowej instalacji, co kilka lat temu czyniło go popularnym wyborem. Wówczas, gdy ceny energii elektrycznej były niskie, wiele firm decydowało się na ten model. Niestety, rosnące koszty prądu sprawiają, że obecnie nie jest to optymalne rozwiązanie, chyba że firma ma długoterminowo zagwarantowane niskie stawki za energię.

parownik elektryczny

Parownik wodny to najczęściej wybierany typ urządzenia. Dzięki możliwości pracy blisko zbiorników oraz kompaktowym rozmiarom nie wymaga dodatkowej przestrzeni. Jest on niezawodny i efektywny, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla wielu przedsiębiorstw.

parownik wodny

Parownik gazowy to opcja o niższym koszcie instalacji, która podgrzewa gaz za pomocą otwartego płomienia. Jego wadą jest jednak konieczność stworzenia strefy bezpieczeństwa o promieniu 6 m wokół zbiornika i innych obiektów. Wymaga on też regularnych przeglądów, a specjalistów w tej dziedzinie jest niewielu w Polsce.

parownik gazowy

Podsumowanie

Choć coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że dzierżawa zbiorników w przypadku instalacji gazowych (dla hoteli, które nie mają dostępu do przyłącza gazowego) nie jest opłacalna, wciąż jest to popularny model współpracy z dostawcami gazu. Jednak rzeczywistość pokazuje, że pozorne oszczędności szybko stają się kosztownymi pułapkami. Corocznie pomagamy wielu firmom przejść z dzierżawy na własność, co przynosi im znaczne oszczędności i większą kontrolę nad wydatkami.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27