Dlaczego w lipcu gaz płynny nagle zdrożał? Przyszłe ceny gazu - prognozy i przewidywania - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
29.07.2024

Dlaczego w lipcu gaz płynny nagle zdrożał? Przyszłe ceny gazu – prognozy i przewidywania

Ceny gazu płynnego i gazu ziemnego od 1 lipca 2024 roku budzą wielkie emocje. Od tego dnia nie obowiązują już żadne taryfy chroniące przed podwyżkami cen gazu. Czy w związku z tym podwyżki LPG, to naturalne konsekwencje zniesienia taryf ochronnych, czy mamy do czynienia ze zmową cenową dostawców? W tym artykule wyjaśniamy prawdziwe przyczyny skoku cen, których znajomość pomoże Ci zrozumieć dynamikę rynku gazu płynnego. Odkrywamy przy okazji kulisy tych podwyżek i omawiamy prognozy dotyczące przyszłych cen, sprawdzając, czy kolejne wzrosty wydają się realnym scenariuszem.

Spis treści

  • Skąd nagły wzrost cen gazu LPG, czyli co się stało po 1 lipca 2024?
  • Cena gazu LPG w Polsce — co ją kształtuje?
  • Analiza wykresów cen LPG
  • Co tak naprawdę spowodowało podwyżki cen gazu płynnego w Polsce?
  • Czy ceny za LPG będą już tylko rosnąć? Prognozy cen gazu płynnego 2024
  • Podsumowanie, czyli czy jesteśmy bezpieczni?

Skąd nagły wzrost cen gazu LPG, czyli co się stało po 1 lipca 2024?

Po 1 lipca rynek gazu (gaz ziemny, gaz LPG) w Polsce wszedł w etap ogromnych zmian. Dotknęły one ceny gazu ziemnego, płynnego i zasady ich regulacji. Zniknęły taryfy ochronne, które przez wiele miesięcy chroniły kieszenie Polaków przed drastycznymi podwyżkami cen gazu ziemnego. Ich zniesienie spowodowała, że cena gazu ziemnego i LPG zarówno dla gospodarstw domowych jak i przedsiębiorców może być mniej przewidywalna i bardziej podatna na decyzje dostawców.

Dostawcy gazu uzyskali teraz większą swobodę w regulowaniu cenami. W efekcie użytkownicy gazu ziemnego odczuli niemal natychmiastowy wzrost cen. Ta nieprzewidywalność może zmusić wiele rodzin i przedsiębiorstw do szukania oszczędności, a może nawet poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Jednak, czy jest się czego obawiać? Kluczowe pytanie brzmi, jak długo te podwyżki mogą się utrzymać, jakie są ich prawdziwe powody i jakie kroki podjąć, by złagodzić ich skutki?

Cena gazu LPG w Polsce – co ją kształtuje?

Co tak naprawdę kształtuje ceny gazu płynnego w Polsce? Ceny LPG w Polsce kształtowane są na bazie kilku kluczowych elementów, które oddziałują na siebie wzajemnie. Aby zrozumieć, skąd spadki cen i jej nagłe wzrosty, trzeba przyjrzeć się trzem głównym międzynarodowym notowaniom gazu płynnego: Argus, CIF ARA i DAF.

Notowania te są bazą do zakupu LPG przez importerów na polski rynek. Następnie importerzy przeliczają te ceny na polskie warunki. Ponieważ ceny gazu są notowane w walutach obcych, jak euro czy dolar, kursy walut mają ogromny wpływ na końcowe ceny gazu w Polsce.

Notowania CIF ARA przedstawiają cenę kontraktu gazowego za tonę wyrażoną w dolarach w portach Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia (ARA). Do tej ceny zostaje doliczona marża importera, koszty dystrybucji oraz marża pośredników, co ostatecznie wpływa na cenę, którą płaci konsument w Polsce.

Aktualne ceny gazu LPG w Polsce

Sprawdź średnie ceny w tym tygodniu dla domu i biznesu >>

Analiza wykresów cen LPG

Analizując dane z ostatnich lat, (co widać na wykresie poniżej) zauważyć można w cenach gazu płynnego pewne sezonowe wzorce.

Ceny gazu prognozy - wykres cen gazu płynnego w latach 2015-2024, pozwalający prognozować przyszłe zmiany cen

Źródło: Propan Guru

Na wykresie powyżej pomarańczowymi kołami zaznaczony został maj na przestrzeni ostatnich 9 lat (2015-2024). Jak widać, cena gazu płynnego po maju w prawie każdym roku rosła.

Drugi wykres poniżej przedstawia wzrost ceny gazu w portach zachodniej Europy w ostatnich tygodniach czerwca. Niefortunnie zbiegł się on w czasie z uwolnieniem cen gazu ziemnego w Polsce. Jaki płynie z tego wniosek? Ceny gazu płynnego w Polsce są zdeterminowane głównie przez notowania międzynarodowe, kursy walut, marże importerów oraz koszty dystrybucji. Wzrosty cen, które obserwujemy, są normalną konsekwencją tych elementów i mogą się utrzymywać aż do jesieni lub wczesnej zimy.

Źródło: Propan Guru

Co tak naprawdę spowodowało podwyżki cen gazu płynnego w Polsce?

Spójrzmy, co tak naprawdę faktycznie się wydarzyło. Fakt po fakcie.

Dlaczego gaz płynny zdrożał od lipca?

Powodów jest kilka, a wszystkie z nich nałożyły się na siebie. Oto one:

  • Potrzeby rolników. Miesiące letnie to okres zwiększonej aktywności rolniczej i intensywnych prac polowych, suszenia zbiorów, czy chłodzenia i przechowywania produktów. Do wszystkich tych czynności często wykorzystuje się maszyny i urządzenia nie tylko zużywające energię elektryczną, ale także zasilane płynnym gazem.
  • Coroczne (przypadające na lipiec) serwisy rafinerii przetwarzających w Rosji ropę naftową. Remonty rosyjskich terminali zmniejszyły dostępność rosyjskiego gazu. Prace serwisowe w naturalny sposób wpływają na spadek podaży, więc cena za gaz rośnie.
  • Wydłużające się odprawy na granicy z Białorusią. Gruntowne odprawy wykonywane przez polskich celników wydłużają wjazd pociągów przez naszą wschodnią granicę. Działania te ograniczyły ilość ściąganego do Polski gazu nawet o 50%*.

* https://charter97.org/en/news/2024/7/4/601566/

Czy ceny za LPG będą już tylko rosnąć? Prognozy cen gazu płynnego 2024

Od 20 grudnia 2024 wskutek kolejnego pakietu sankcji do Polski z dużym prawdopodobieństwem nie wjedzie już żaden gaz płynny z Rosji. Czy w związku z tym musisz obawiać się wzrostu cen gazu? Prawdopodobnie przez kilka miesięcy możemy odczuć pewne trudności z dostępnością gazu, a co za tym idzie wzrost cen. Przypuszczamy, że po tych zawirowaniach sytuacja wróci do normy, ponieważ większość propanu, który w Polsce sprzedaje się detalicznie i tak od lat pochodzi z Zachodu. Warto więc pomyśleć już dziś o tankowaniu zbiorników, tak by zmagazynować gaz.

Przewidywania na najbliższe tygodnie sugerują, że ceny gazu płynnego mogą wzrosnąć o dodatkowe 30-50 dolarów za tonę, co oznacza maksymalny wzrost ceny o kolejne 10-15 groszy za litr. Jest to wynikiem naturalnych fluktuacji na rynku i nie stanowi zaskakującego zjawiska, biorąc pod uwagę obecne czynniki wpływające na rynek.

Pamiętaj, że te prognozy to tylko przypuszczenia oparte na analizie danych z przeszłości i wiedzy z rynku. Decyzję o zakupie gazu zawsze podejmuj samodzielnie, opierając ją o własne, solidne dane lub intuicję.

Bądź na bieżąco z nowościami i analizami na rynku gazu

Zaobserwuj kanał Propan Guru, żeby nie ominęła Cię żadna zmiana, która może wpłynąć na ceny LPG.

Podsumowanie, czyli czy jesteśmy bezpieczni?

Wzrost cen gazu płynnego i gazu ziemnego jest od 1 lipca w wielu domach i firmach ważnym tematem. Ceny gazu ziemnego zostały uwolnione, co zbiegło się w czasie z corocznymi sezonowymi podwyżkami cen gazu płynnego. Zniesienie taryfy ochronnej dodatkowo więc wpłynęło na cenę gazu, co zrodziło wiele obaw i spekulacji dotyczących przyszłości i dalszej opłacalności gazu płynnego.

Czy odbiorcy gazu płynnego muszą obawiać się dalszych wzrostów cen? Czy w związku ze wstrzymaniem dostaw rosyjskiego gazu LPG, będziemy już tylko korzystać ze sprowadzanego z Zachodu znacznie droższego gazu? Czy mimo to istnieją jakieś przesłanki, dzięki którym możemy czuć się bezpiecznie?

W naszej ocenie tak, ponieważ dziś część gazu płynnego eksportujemy do Ukrainy. W związku z całym lipcowym zamieszaniem związanym z uwolnieniem cen gazu ziemnego i zbliżającym się embargiem warto zatankować zbiorniki gazu płynnego już teraz, żeby odczuć w jak najmniejszym stopniu zawirowania i wzrosty cen.

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27