Podwyżki cen gazu od lipca - ile wyniesie cena gazu po zdjeciu tarczy? - Blog Romgaz
Aktualności
Wróć do listy
30.04.2024

Podwyżki cen gazu – ile wyniesie cena gazu od 01 lipca 2024 r.?

Od 15 grudnia 2022 r. ceny gazu dla odbiorców prywatnych były odgórnie regulowane, a Polaków przed podwyżkami chroniły tzw. tarcze. PGNiG wystosował komunikat o tym, że ochrona kończy się 30 czerwca 2024 r. Jaka będzie teraz cena gazu ziemnego? Jak to wpłynie na użytkowników gazu LPG?

Cena gazu od 1 lipca 2024

Korzystający z ochrony taryfowej zgodnie z art. 62b ust. 1 pkt 2 Prawa energetycznego klienci płacą obecnie za gaz ziemny 24,62 gr/kWh brutto. Oczywiście nie jest to cena całkowita – dochodzą do niej opłaty abonamentowe i za przesył, które rząd ręcznie zatrzymał na poziomie sprzed niemal 2 lat. Termin ważności “tarcz” mija jednak 30 czerwca, a od 01 lipca 2024 będą obowiązywały nowe ceny gazu.

Cena gazu – o ile wzrośnie?

Wszyscy zadają sobie obecnie pytanie, jaka będzie nowa cena gazu ziemnego – o ile wzrośnie i jak to przełoży się na ogrzewanie domu? PGNiG Obrót Detaliczny podaje, że podwyżka wyniesie około 45-47% dla gazu ziemnego z różnych grup. Do tego dochodzi podwyżka opłat abonamentowych, którą często się przemilcza – a która również wpłynie na domowe portfele. Sumaryczny wzrost cen rachunków za gaz ma wynieść nawet 50-60%!

Podwyżki cen gazu od 1 lipca 2024 dotyczą jednak tylko gazu ziemnego. Użytkownicy gazu LPG – czyli propanu i propan-butanu – nie muszą martwić się wyższymi rachunkami. Obecnie nie przewiduje się wzrostu kosztów paliwa w tym okresie. 

Rynek handlu propanem nie jest regulowany przez państwo. Dodatkowo jego użytkownicy, którzy posiadają zbiorniki na własność, nie ponoszą kosztów przesyłu czy “abonamentowych”, więc nie muszą się także obawiać wzrostu kosztów obsługi. Przyszłość użytkowników gazu ziemnego nie zapowiada się tak różowo, bo ceny nie będą raczej spadać: Unia Europejska nakłada kolejne embarga na gaz z Rosji, a ten pochodzący z innych krajów jest o wiele droższy. Warto więc już teraz pomyśleć przyszłościowo o przejściu na propan – szczególnie, że to ostatni moment na wzięcie na instalację dofinansowania z programu “Czyste Powietrze”.

Koszt ogrzewania domu gazem – ile?

Od 01 lipca przewidywany koszt ogrzewania domu gazem ziemnym będzie wynosił 28 zł/m2 rocznie. Cena ogrzania przeciętnego polskiego domu o powierzchni 120 m2 wyniesie zatem aż 3360 złotych rocznie. W tym czasie koszt ogrzewania propanem – biorąc pod uwagę przewidywane ceny – będzie wynosił 30 zł/m2 rocznie, a więc 3600 złotych rocznie.

Dodatkowy zysk w inwestycji w propan i własną instalację od Romgaz to czyste powietrze w okolicy, niezależność, stała kontrola nad dostawami i przede wszystkim: zakup gazu w najlepszej rynkowej cenie.

Przejście na propan – jak?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przejść na propan, skontaktuj się z nami mailowo i telefonicznie. Stworzymy indywidualną ofertę, dostosowaną do Twoich potrzeb oraz podpowiemy czy i jak możesz skorzystać z programów dofinansowujących. Jeśli posiadasz obecnie kocioł od gazu ziemnego, przezbroimy go na LPG, co zmniejszy koszty inwestycji. Przygotuj się na przyszłą zimę bez obaw o coraz wyższe rachunki za ciepło w Twoim domu!

Przepłacasz? Wyceń koszty ogrzewania w Twojej firmie.

Darmowa konsultacja

Zobacz także

Zobacz wszystkie
(59) 833 10 27